«Рік 1933. ШЛЯХ ДОДОМУ»: виставка про всесвітньо відомого українця Віктора Цимбала та першу картину-протест про Голодомор
«Рік 1933. Шлях додому» — це історія про Віктора Цимбала, мистецтво, Голодомор та «Рік 1933» — першу картину про геноцид українців. Про митця-емігранта, який, живучи на 3 континентах та у 5 країнах, завжди залишався українцем, та про важливий живописний твір, якого Україна до цього часу не бачила.
Перебуваючи в еміграції в Аргентині, він не поривав контактів з Україною, тому багато його робіт присвячені Батьківщині. Одна з найважливіших, картина «Рік 1933», експонується вперше в Україні. Крім того, на виставці представлені й інші твори найкращого графіка Південної Америки, ілюстратора «General Motors», «Ford», «Shell», «Kodak», «Martini», National City Bank of New York, «Nestle» та дописувача у 200 часописах Віктора Цимбала.
Це перше експонування картини «Рік 1933» в Україні і масштабна розповідь про шлях митця.
Про Віктора Цимбала: У Чехословаччині художник опинився після поразки армії УНР. Там він отримав художню академічну освіту та переміг у конкурсі графіків, але під тиском тривожних новин переїхав до Аргентини, а в 1960 році — до США.
Ставши на ноги, митець на свої кошти відкрив українську школу в Буенос-Айресі, працював для Товариства «Просвіта», оформлював і писав статті для україномовних газет, робив декорації до українських вистав. Важливою частиною життя Віктора Цимбала став збір у 1933 році коштів для допомоги біженцям від Голодомору в УСРР. Українці, яким вдавалося перетнути кордон із Румунією, опинялися під загрозою репатріації до Радянського Союзу, тому фінансова допомога, безсумнівно, рятувала їм життя.
Про картину: Розпочата 1933 року і вперше представлена в 1936 році, картина Віктора Цимбала «Рік 1933» є, імовірно, першою картиною на тему Голодомору.
Під час її першого експонування в 1936 році в Буенос-Айресі вона викликала резонанс — прихильники комунізму протестували під дверима галереї. Картина вважається вершиною досягнень митця в поєднанні глибокого історіософського змісту зі зрілою мистецькою формою.
Історія повернення картини в Україну: 21 лютого 2020 року у Генеральному консульстві України в Нью-Йорку відбулася урочиста церемонія передання, під час якої Генеральний консул України Олексій Голубов прийняв картину, створену 1936 року, від Президента УВАН Альберта Кіпи. Згодом картину доставили до Музею Голодомору.