Те, що не можна викидати
Історія Голодомору про людські долі. Мільйони родинних історій разом складають фонд національної пам’яті. Музей є місцем для зберігання цієї спадщини для наступних поколінь.
Фонди музею Голодомору поповнюється переважно через особисті внески українців, які прагнуть поділитися родинною історією і зберегти пам’ять про жертв і свідків Голодомору навічно.
Понад пів століття комуністи вели заборону і переслідування через пам’ять про цей злочин. Більшість українських родин втратили родинні реліквії, найцінніші речі, що мали б передаватися від батьків до дітей. Тисячі рушників, вишитих сорочок, прикрас у 1932 —1933 рр. було виміняно на їжу. Кожна прихована від розкуркулювачів річ, збережена на пам’ять хустка чи рушник, разок коралів у XXI столітті це доказ існування людей, яких прагнули знищити, і водночас доказ того винищення.
Саме такі речі є найціннішим скарбом Музею Голодомору.
18 травня 2023 року Музей вперше покаже останні надходження до своєї колекції. Серед нових експонатів буде представлено: намисто з коралів, єдині коштовності, які залишилися в родини після Голодомору; домоткане рядно, яке залишилося після розкуркулення, бо господарка завчасно рознесла своє майно по хатах односельчан; весільний рушник Олексія Воблого, який врятував дітей села Піскошине від Голодомору; столова ложка тітоньки, яка передала її своїй племінниці зі словами: «Вона відпочивала під час Голодомору, користуйся нею завжди, щоб вона у тебе ніколи не відпочивала, щоб більше такого горя ніхто не знав».
Серед представлених експонатів будуть артефакти, про походження яких не збереглося повної інформації. Це українська традиційна жіноча сорочка, жіноча керсетка і вишитий рушник. Через 90 років навряд хто зможе засвідчити, кому вони належали і яка доля спіткала власників. Так само як ніхто не назве абсолютно всі імена мільйонів жертв Голодомору. Та це історичний спадок українського суспільства, що має бути збереженим. Ці речі — традиційні маркери групи, яку знищували.
Музей Голодомору запрошує подивитися виставку нових експонатів своєї колекції та зануритися в історію найбільшого злочину XX століття проти українського народу.
Музей закликає громадян ділитися родинними історіями Голодомору та долучитися до її збереження.
Термін експонування виставки: 18 травня — 30 жовтня 2023 року.