Неможливо домовитися з тим, хто хоче твоєї смерті
28 липня ми вперше відзначили День Української Державності. Сьогодні, коли росія веде війну на знищення нашої незалежності та суверенності, це свято набуває особливого значення. Команда Музею Голодомору підготувала серію публікацій, приурочених до Дня Української Державності. Вони розповідають про ті помилки та прорахунки, яких припустилися українці на початку минулого століття, і які призвели до втрати своєї державності, а згодом – до Голодомору 1932–1933 років.
Головними завданнями Української національно-демократичної революції 1917–1921 років було відновлення української державності, відродження української мови та культури, розв’язання найважливіших соціальних проблем. Серед діячів українського політикуму точилися дискусії щодо того, якими саме методами та спираючись на яких союзників, було б найлегше вирішити усі ці питання.
Один із тих, хто на початках становлення УНР шукав вирішення цих завдань, був педагог та політичний діяч Володимир Чехівський. Він належав до Української соціал-демократичної робітничої партії (УСДРП)), а в 1917 році став членом Української Центральної Ради як представник від Одеси. В. Чехівський не приховував, що він є прихильником компромісу з більшовиками. На його думку, треба було об’єднати соціальну програму більшовиків із національною програмою УСДРП і на такій основі будувати самостійну Українську Республіку. Коли більшовики пішли в повномасштабний наступ на новостворену суверенну державу, В. Чехівський вимагав припинити війну з більшовиками і домагатись миру із РСФСР.
Коли більшовики зайняли Україну, В. Чехівський залишився жити під окупацією. Він запевняв своїх земляків, що комуністи, буцімто, принесли розквіт української мови та культури, а також реалізували віковічну мрію українців, створивши Українську Соціалістичну Радянську Республіку. Політик намагався не помічати, що лише на папері вона була рівноправною республікою поруч з російською, а фактично – колонією Москви.
Невдовзі ця нерівноправність стала цілком очевидно. Сталося це після того, як Сталін організував Голодомор, що був спрямований проти всіх без винятку українців. Готуючи геноцид, комуністичний режим здійснив превентивний удар по українській інтелігенції, яка б могла очолити та координувати спротив українців колективізації та Голодомору. В. Чехівського заарештували у 1929 році і розстріляли у 1937-му.
Ілюстрація @olgazernoo.