Меморіал жертв Голодомору взяв участь у міжнародній конференції в Брюсселі
4 грудня 2018 року генеральний директор Національного музею «Меморіал жертв Голодомору» Олеся Стасюк взяла участь в міжнародній конференції «Голодомор 1932-1933 років в Україні: трагічні сторінки європейської історії», присвяченій 85-тим роковинам Голодомору. Конференція, організована Представництвом України при Європейському Союзі за підтримки депутатів Європейського Парламенту, проходила у Будинку європейської історії в Брюсселі.
Відкриваючи захід, голова Представництва України при ЄС Микола Точицький підкреслив, що історія Голодомору, яка довгий час приховувалася тоталітарним режимом, є частиною історії Європи, тому дуже символічно, що захід проходить саме в Будинку європейської історії. Голова Представництва висловив подяку представникам понад 50 країн за присутність на скорботних заходах до 85-х роковин Голодомору-геноциду, що проходили у Києві.
Генеральний директор Меморіалу жертв Голодомору виступила з доповіддю: «Голодомор-геноцид як «новий» наратив і колективна травма Європи». Доповідачка наголосила, що європейська спільнота та її інституції мають бути зацікавлені дізнатися правду про злочин проти українців в 1930-х роках, осмислити Голодомор як колективну травму Європи. Перетворити це питання на одне з основних у політичному порядку денному, особливо у ході переговорів коли з РФ, як з правонаступницею Радянського Союзу. «Питання Голодомору це питання не лише української ідентичності, але і європейської» – підсумувала виступ Олеся Стасюк.
Депутат Європарламенту від Латвії Сандра Калнієте, зазначила, що Голодомор – це один із найжорстокіших злочинів сталінського режиму – злочин геноциду. Вона підкреслила, що останні новини (атака Росії на українські кораблі в Азовському морі) мають особливе значення для майбутнього всього Європейського Союзу: «Путін тестує, щоб побачити, як ЄС та НАТО реагують на акт відкритої агресії. І очевидно, сьогодні ми досі живемо у світі, коли авторитарний режим використовує фейкові новини, щоб здобути політичний вплив. Тиша, яка переважала у світових медіа під час Голодомору – це один з найяскравіших прикладів дезінформації у 20 столітті”
Віце-президент Європейського парламенту Здзіслав Краснодєбські підкреслив, що ми повинні оплакувати жертв Голодомору та продовжувати працювати над розкриттям правди про цей злочин. Радянський режим з самого початку свого існування намагався знищити українську ідентичність. Також, політик наголосив на провині всіх хто знав, що чиниться проти українців, але не реагував.
Депутат Європарламенту від Німеччини Ребека Хармс переконана, що Голодомор є частиною європейської історії, і надзвичайно важливо пам’ятати про цей геноцид заради нашого спільного майбутнього.
Креативний директор Будинку європейської історії Тая Вовк ван Гаал зазначила, що проведення конференцій з теми Голодомору є прямим свідчення того, що сучасне суспільство докладає зусиль для уникнення повторення подібних злочинів.
Професор Симон Ґерхард акцентував увагу на важливості поширення інформації про Голодомор в Європі та включення історії Голодомору до загальноєвропейського історичного контексту.
Конференція у Брюсселі проходила в рамках широкої кампанії відзначення 85-тих роковин Голодомору та інформування світового товариства про історію Голодомору.