Круглий стіл у місті Дніпро
Музей Голодомору взяв участь в круглому столі «Голодомор: питання формування національної пам’яті серед населення Дніпропетровської області», який відбувся 13 листопада 2019 року у Дніпропетровській обласній раді.
Громадська рада при Дніпровській міській раді ініціювала проведення круглого столу з метою обговорення необхідності створення окремого тематичного музею пам’яті жертв Голодомору на території Дніпропетровської області задля дієвого формування адекватних уявлень мешканців регіону про причини, перебіг та наслідки найтрагічнішої події в історії українського народу. Національний музей Голодомору-геноциду повністю підтримує бажання дніпрян мати окремий музей пам’яті жертв Голодомору.
Позитивно відреагували на ініціативу громадськості Український інститут національної пам’яті, Дніпропетровська обласна рада, Дніпровська міська рада, науковці-історики та громадські активісти м. Дніпра та Дніпропетровської області.
Представники Дніпропетровської обласної ради звернулись до присутніх із вітальним словом. Згодом прозвучала доповідь голови Громадської ради при Дніпропетровській міській раді Лілії Богачевої під назвою «Голодомор 1932 – 1933 років на Дніпропетровщині: формування історичної пам’яті».
Музей Голодомору на круглому столі представили: генеральний директор Олеся Стасюк (тема доповіді «Трансгенераційні наслідки Голодомору в експозиції музею»), перший заступник генерального директора Ірина Батирєва (тема доповіді «Освітня робота музею Голодомору як один з ключових напрямків його діяльності»), директор Інституту дослідження Голодомору Віктор Брехуненко (тема доповіді «Наукове забезпечення формування експозиції музею Голодомору»), завідувач інформаційно-видавничого відділу музею Юлія Коцур (тема доповіді «Свідчення очевидців Голодомору та виставково-експозиційна робота музею»).
«Ми з радістю допоможемо та передамо матеріали, які стосуються саме Дніпропетровщини, аби створити тут регіональний музей геноциду. Наразі в Україні існує лише два регіональні музеї – у Хмельницькій області та у Полтавській. Тож ми підтримуємо вашу ініціативу і допомагатимемо, аби музей з’явився і у Дніпропетровській області», – сказала Олеся Стасюк.
Учасники круглого столу обговорили плани щодо створення майбутнього музею Голодомору на Дніпропетровщині та концепцію майбутньої експозиції. Дослідники звернули увагу на те, що Дніпропетровщина була одним із регіонів, який зазнав чи не найбільших втрат внаслідок Голодомору-геноциду. Представник Дніпропетровського національного історичного музею імені Д. І. Яворницького Дмитро Романчук розповів про напрацювання дніпровських музейників та істориків, які можна використати для всебічного розкриття теми Голодомору.
Генеральний директор Національного музею Голодомору-геноциду Олеся Стасюк запропонувала створити саме музей спротиву Голодомору, оскільки Дніпропетровщина була одним із найбільших центрів антибільшовицького повстанського руху напередодні та в роки Голодомору.
За результатами роботи Круглого столу було прийнято рішення про створення Музею спротиву Голодомору. Таку ініціативу Громадської ради підтримала Дніпровська міська рада.
«Позиція міської влади однозначна – музей потрібен, ми підтримуємо цю ідею. Він має відображати усі події, які трапилися на території Дніпропетровської області у ті часи, тож це питання регіону, але місто буде допомагати максимально», – зазначив секретар міськради Олександр Санжара.