Лекція «Голодомор як злочин геноциду проти української нації відповідно до Конвенції ООН…»
Музей Голодомору спільно із історичним факультетом КНУ ім. Т. Г. Шевченка проводить Всеукраїнську історичну зимову школу «Голодомор: знати, щоб жити».
В середу, 4 грудня, з учасниками школи працювала доктор права, юрист-міжнародник, керівник Центру міжнародного захисту прав людини НаУКМА Мирослава Антонович з лекцією «Голодомор як злочин геноциду проти української нації відповідно до Конвенції ООН про запобігання злочину геноциду і покарання за нього: намір вчинити геноцид, жертви і виконавці злочину, геноцидні дії».
Спершу учасники розглянули Конвенцію ООН щодо геноциду, проаналізували дії, що вважаються геноцидними, та злочини, які до них належать, зупинилися на юридичних питаннях, що визначають геноцид за Конвенцією ООН, а також як визначення «геноциду» поглиблювалося у результаті трибуналів, розглянули елементи злочину геноциду та їх наявність у Голодоморі. У другій частині лекції пані Мирослава зупинилася на питанні заперечення, визнання та відповідальності за злочин.
Учасники дізналися, що за Конвенцією ООН геноцид — це дії, що чиняться з наміром знищити, цілком або повністю, будь-яку національну, етнічну, расову або релігійну групу як таку. Конвенція про геноцид криміналізує не лише геноцид, але й:
- змову його вчинити;
- пряме і непряме підбурювання до геноциду;
- спробу та співучасть у геноциді.
Геноцидний намір може виявлятися у двох формах:
- намір знищити велику кількість членів групи;
- намір вчинити більш вибіркове знищення, коли мішенню є певні члени групи, через той вплив, який матиме їхнє зникнення на виживання цієї групи як такої.
Мирослава Антонович проаналізувала Голодомор 1932-33 років на наявність чотирьох елементів злочину геноциду, що цілком підтверджує кваліфікацію Голодомору як геноциду.
Рафаель Лемкін у праці «Радянський геноцид в Україні» зосереджує свою увагу на таких моментах:
- знищення національної еліти;
- знищення національної церкви;
- винищення значної частини українських селян;
- змішування українців з іншими національностями шляхом переселень.
Лекторка зазначила, що на кваліфікацію геноциду не впливає кількість жертв: навіть якщо вбиті лише одна або декілька осіб, але із наміром знищити групу — це геноцид.
Нагадуємо, що 2-6 грудня 2019 року кожен охочий може відвідати освітні лекторії, зосереджені на вивченні теми Голодомору-геноциду.