Заключний день Зимової школи про Голодомор
В останній день Всеукраїнської історичної зимової школи «Голодомор: знати, щоб жити» з лекцією «Судово-медична оцінка смертності в Україні 1932–33 рр. як складова комплексних досліджень з Голодомору» виступив кандидат медичних наук, експерт вищого кваліфікаційного класу, лікар вищої категорії, криміналіст, судово-медичний експерт Андрій Кісь.
Експерт розповів про результати судово-медичної експертизи, проведеної під час розгляду кримінальної справи за фактом вчинення злочину геноциду в Україні в 1932–1933 роках.
Перша частина лекції стосувалася питання достовірності радянської офіційної статистики. За результатами аналізу книг реєстрації актів про смерть, що зберігаються в РАЦСах, загальна кількість смертей за 1933 рік по Харківській області складала 22 тисячі. Але в 1934 році органами влади було вилучено книги реєстрації актів за 1932–1933 роки. У зв’язку з цим група експертів почала вивчення інших документів. Лектор наголосив на важливості судово-медичної експертизи, яка базується не на сфальсифікованих документах, а на первинних даних з моргів. Ще у 2001 році Андрій Кісь виявив 8 книг реєстрації смертей за 1932–1933 роки Харківського медичного моргу. Це дало змогу провести динамічне порівняння даних моргу і РАЦСів.
Лектор розглянув різні випадки смертей, спричинені голодом: швидкі (виснаження організму) і безбілковий набряк. Але люди помирали від ускладнень зі здоров’ям, які були завдані голодом. Йшлося про кишкові та шлункові захворювання.
Голод протікає як епідемія, має пороги різкого підйому та поступового зниження, які лектор демонстрував на математичних графіках. Документи періоду Голодомору не відповідають біологічним процесам. Для прикладу лектор розглянув голод в Ленінграді 1941 року, голод у Судані 1986 року та голод в Сомалі 2010–2012 років, де видно швидкий підйом та дуже повільний спад смертності. А в ситуації з Голодомором смертність різко обривається. Це вказує на фальсифікацію документів та штучну природу голоду.
Генеральний директор музею Олеся Стасюк підбила підсумки роботи зимової школи. Вона подякувала учасникам, запросила брати участь у заходах, організованих музеєм, а також зазначила, що музей відкритий для співпраці, зокрема, запросила студентів на практику до нашого музею, а також закликала писати наукові статті, пов’язані з темою Голодомору. Генеральний директор розповіла про будівництво другої черги Музею Голодомору та наголосила на важливості дослідження Голодомору-геноциду. Насамкінець Олеся Стасюк вручила сертифікати учасникам, які відвідали три чверті занять і більше в рамках навчальної програми зимової історичної школи.