Реакція світової спільноти на акт вандалізму проти скульптури «Гірка пам’ять дитинства»
У ніч з 21 на 22 серпня невідомі намагалися зруйнувати скульптуру «Гірка пам’ять дитинства» на території музею. Ця новина обурила українське суспільство та світову спільноту. Публікуємо реакції інтелектуальних та дипломатичних кіл на подію.
Генеральна директорка Музею Голодомору Олеся Стасюк так прокоментувала акт вандалізму проти пам’ятника: «Культура нації будується на підвалинах історичної пам’яті. Пам’ять про Голодомор — це частина історії кожного українця, яку ми не маємо право забувати заради сталого майбутнього. Те, що сьогодні було вчинено із скульптурою “Гірка пам’ять дитинства”, — неприпустимий акт наруги над пам’яттю цілої нації».
Одним із перших засудило дії вандалів Генеральне консульство України у Сан-Франциско.
У зв’язку з актом вандалізму, 22-й прем’єр-міністр Канади Стівен Гарпер закликав підтримати Музей Голодомору. Про це він написав на своїй сторінці у Twitter.
Також заклик до якнайшвидшого розслідування інциденту опублікував канадійський політик Джеймс Безан, член Палати Громад, автор Акту про визнання Голодомору геноцидом у Канаді.
Своєю чергою, стурбованість із приводу акту вандалізму висловив Іван Бейкер, член Палати Громад Канади. Він назвав наругу над пам’ятником спробою затоптати пам’ять про мільйони жертв і тих, хто вижив.
Світовий конгрес українців звернувся до МВС України з проханням якнайшвидше провести розслідування та забезпечити відповідну державну охорону об’єкту меморіалу.
Президент СКУ Павло Грод зазначив: «У світі триває масова та скоординована кампанія антиукраїнського вандалізму: спроба спаплюжити меморіал Голодомору в Києві, вандалізм на українському цвинтарі в Торонто, сплюндрування місця майбутнього меморіалу жертвам комунізму в Оттаві та інші. Усе це — намагання кремлівських пропагандистів переписати історію нашого народу, викреслити пам’ять мільйонів українських жертв тоталітарного режиму та посіяти розбрат у наших світових громадах. Україна й світовий український народ об’єднуються перед лицем сучасного підступного ворога та стоять на захисті нашої пам’яті, нашої правди. Мусимо докласти всіх зусиль, щоб ефективно протидіяти антиукраїнським провокаціям російських ляльководів на глобальному рівні».
Перший заступник Президента Світового конгресу Українців Стефан Романів у статті для KyivPost назвав осквернення пам’ятника черговою спробою винищити історичну пам’ять.
Комітет Голодомору в США у соціальній мережі Twitter також засудив акт вандалізму та закликав український уряд провести розслідування.
Крім того, Президент Американсько-української ділової ради Морган Вільямс висловив заяву з приводу інциденту:
«Нещодавній акт вандалізму проти скульптури “Гірка пам’ять дитинства” в Національному музеї Голодомору-геноциду в Києві був жахливим, зневажливим, обурливим, боягузливим і трагічним діянням проти мільйонів українців, убитих голодом під керівництвом Сталіна під час Голодомору 1932–1933 років в Україні. Президент України Володимир Зеленський повинен негайно висловитися проти цього акта осквернення і вжити всіх необхідних заходів для розслідування злочину та притягнення винних до відповідальності. Уряд України повинен негайно забезпечити значне лідерство в Україні та в усьому світі, твердо протистоячи таким актам насильства та ненависті.
Національний музей Голодомору-геноциду в Києві належить народу України як головному інституту уряду України. Нині ведеться будівництво, щоб значно розширити музей Голодомору — він стане найбільшим музеєм України. Розширення його до світового рівня є важливим кроком уперед і відбувається за рахунок державно-приватного партнерства, створеного між урядом України та кількома спеціальними приватними неприбутковими фондами в Україні, Канаді та США з метою залучення коштів приватних донорів».
Народний депутат України, історик Володимир В’ятрович у своєму Facebook зазначив: «…десь поруч з нами живуть потвори, здатні сплюндрувати такий пам‘ятник. Тоді відбирали хліб, тепер хочуть відібрати пам‘ять».
Українська письменниця і громадська діячка Оксана Забужко порівняла осквернення скульптури із руйнуванням у 2012 році пам’ятного хреста по розстріляних, що стояв перед Жовтневим палацом.
Наглядова рада Міжнародного благодійного фонду розвитку Меморіалу жертв Голодомору, а саме Іван Васюник, Блаженніший Святослав (Шевчук), Віктор Ющенко, Стівен Гарпер, Філя Жебровська, Оксана Забужко, Андрій Козицький, Олена Кошарна, Наталя Яресько, Степан Кубів, Микола Онищенко, Богдан Онищук, Стефан Романів надіслали відкрите звернення до керівництва держави щодо плюндрування скульптури «Гірка пам’ять дитинства».
Новина доповнюється.