Презентація книги «Рафаель Лемкін: радянський геноцид в Україні. Стаття 33 мовами»
Презентуємо книгу «Рафаель Лемкін: радянський геноцид в Україні. Стаття 33 мовами».
Перше видання цієї книги мало невеликий наклад, воно не потрапило в продаж, і лише обмежену кількість примірників подарували українським та закордонним бібліотекам та організаціям. Це доповнене перевидання знаменитої доповіді Рафаеля Лемкіна про геноцид української нації, вчинений комуністичним режимом — у книзі промова перекладена 6 офіційними мовами ООН та 27 іншими мовами.
Рафаель Лемкін — науковець-правник, відомий насамперед запровадженням терміну «геноцид». Був першим із фахівців міжнародного права, який кваліфікував злочини комуністичного тоталітарного режиму проти українців як геноцид.
20 вересня 1953 року українці провели величну маніфестацію у центрі Нью-Йорка та завершили свій похід громадським вічем у Мангеттен-Центрі. З-поміж запрошених гостей виступив і Рафаель Лемкін. Промовець засудив московський комуністичний імперіалізм у Східній Європі та геноцид українців.
Однак у короткому виступі він не встиг все озвучити і пояснити вияви та механізми цього злочину. Повний текст доповіді Лемкін так і не опублікував за життя, і його новаторський підхід та юридичний аналіз надовго залишилися невідомими.
На щастя, зберігся оригінальнии машинопис, який згодом був переданий у відділ рукописів Нью-Йоркської публічної бібліотеки. Документ став доступним 1982 року, але в науковий обіг він увійшов лише на початку XXI сторіччя.
Видання 2020 року доповнене п’ятьма мовами (грузинською, естонською, литовською, латиською та угорською). До збірника доданий оригінальний текст Конвенції про запобігання і покарання злочину геноциду, ухваленої Генеральною Асамблеєю ООН 9 грудня 1948 року, та її точний переклад українською.
Книга потрапила до короткого списку «Дослідження / документи» у номінації «Минувшина» Всеукраїнського рейтингу «Книжка року-2020». А в березні 2021 року Прем’єр-міністр України вручив книгу Папі Римському Франциску.
Придбати книгу можна в музейній крамниці, тим самим підтримавши музей, або на сайті видавництва.