Відкриття музейної виставки "РОЗІРВАНЕ КОЛО"

20 Листопада 2017

22 листопада о 14.00 в приміщенні Національного музею «Меморіал жертв Голодомору» за адресою вул. Лаврська, 3 відбудеться презентація виставки «Розірване коло»

Що таке свято?

Чи є місце святам в нашому житті?

Які свята є головними для кожного з нас?

Що святкують українці сьогодні?

Які дні є святковими в їхньому житті?

Намагання знайти відповіді на ці питання привело нас до аналізу сучасного стану календарних свят в Україні. Задаючи ці питання собі, ми з сумом усвідомлюємо, що для значної частини українців «святих» свят не лишилось,  календарні свята втратили свою сакральність. Ми святкуємо все: радянське, церковне, європейське, і навіть не намагаємось зрозуміти чому. Вітаємо жінок з 8 березня в’ялим тюльпаном – бо так треба – подарувати щось саме цього дня, не знаємо куди подіти себе 1 та 2 травня – городи є не у всіх, тож їдемо на шашлики, вболіваємо за 9 травня – бо «діди воювали», фарбуємо яйця та йдемо до церкви на Великдень – чому фарбуємо і навіщо ідемо теж незрозуміло, як навіжені шукаємо подарунки перед Новим роком. І так цілий рік, упродовж десятиріч. Не впізнають себе в цьому переліку лише ті, хто народився і виріс в тій частині України, яку оминув Голодомор-геноцид.

Сьогодні Україна стає на інший шлях – справжньої незалежності. Першим кроком на цьому шляху є позбавлення від тягаря радянського минулого. Органи державної влади розпочали процес декомунізації, і якщо ленінопад українці здебільшого підтримали, то декомунізація свят викликала просто шквал емоцій: «Як це так, нас позбавляють наших свят, які ми святкували все життя – 8 березня, 1 травня, 9 травня? Хіба так можна? Це ж наші свята» і т.д.

Крок за кроком ми покажемо, як радянська влада позбувалась українських традиційних свят, вводячи власні. Ми хочемо поговорите про головне – якими мали стати і стали українці внаслідок впровадження цих свят, яку мету переслідували радянські керманичі вводячи кожне з них. Ми спробуємо закликати вас замислитись, хто ми є. Зрозуміти, хто є українці і що є наше

Куратор:

Ганна Сокиріна

Наукові консультанти:

Олеся Стасюк

Геннадій Єфіменко

Співорганізатори:

Музей книги і друкарства України

Національна історична бібліотека України

Центральний державний кінофотофоноархів України ім. Г.С.Пшеничного

Інститут мистецтвознавства, фольклористики та етнології імені М.Т. Рильського НАН України

Національний центр народної культури «Музей Івана Гончара»