200 бібліотек України отримають 15 000 рідкісних книг: презентація проєкту «Боротьба за свідомість»
28 липня 2020 року команда Музею Голодомору та Інститут дослідження Голодомору презентували освітньо-патріотичний проєкт «Боротьба за свідомість», що забезпечує бібліотеки рідкісними книгами з історії України. Партнерами стали Міністерство культури та інформаційної політики України, Український інститут національної пам’яті, Архів Служби безпеки України, Всеукраїнська правозахисна організація «Меморіал» імені Василя Стуса, Комунальне підприємство «Центр захисту інформаційного простору України» та Видавничий дім «Києво-Могилянська академія».
Минулоріч у рамках цього проєкту до українських бібліотек було передано 10 тисяч книг.
Цього року спільними зусиллями було зібрано понад 15 тисяч нових історичних та енциклопедичних видань, які надійдуть до 23 обласних універсальних наукових бібліотек, 162 університетських бібліотек та 65 бібліотек технікумів і коледжів. Проєкт реалізується безкоштовно, і бібліотеки можуть звертатися до Національного музею Голодомору-геноциду, щоб отримати добірку книг. Відтепер кожен студент, науковець чи будь-яка людина, що цікавиться історією, у будь-якій точці України зможе отримати доступ до видань, яких немає у продажу. Кожен комплект містить 60 книг про Голодомор-геноцид української нації 1932-1933 рр. та інші періоди історії України.
Спікерами презентації були:
Олеся Стасюк — директорка Національного музею Голодомору-геноциду, історикиня;
Антон Дробович — голова Українського інституту національної пам’яті, науковець;
Віталій Литвиненко — заступник директора Галузевого архіву Служби безпеки України, відповідальний за забезпечення доступу до архівної інформації репресивних органів;
Володимир Сергійчук — український історик, професор, завідувач кафедри світового українства історичного факультету Київського національного університету імені Тараса Шевченка, провідний науковий співробітник Інституту дослідження Голодомору;
Світлана Маркова — директорка Інституту дослідження Голодомору.
Олеся Стасюк: «Ми закликаємо видавництва приєднуватися до ініціативи і передавати історичні книги до бібліотек. Крім того, кожен охочий може подарувати власну книжкову колекцію з теми Голодомору бібліотеці нашого музею, щоб широкий загал міг отримати доступ до унікальних рідкісних видань».
Антон Дробович: «Дуже дякую колективу музею за ініціативу важливого проєкту. Питання мілітарної політики, безпеки та відновлення доступу до правди не мають перерв на жодні віруси та ситуації. Ми маємо використати усі можливі заходи — як онлайн-трансляції, так і збір-передачу книг. Спеціально для нього ми провели ревізію нашої бібліотеки і виявили декілька сотень книг, в тому числі із зібраними даними про жертв Голодомору. Це саме ті видання, які не можна придбати, а лише отримати в дар або переглянути у бібліотеках»
Володимир Сергійчук: «Із часом точно буде встановлено історичну правду. Добре, що така праця та думка іде до наукових інституцій, студентів, до всіх, хто цікавиться історією України і зокрема цією страшною трагедією, якою сьогодні намагаються спекулювати (Голодомором — прим. авт.). Я підтримую захід, організований Національним музеєм Голодомору-геноциду, і думаю, що така акція принесе користь усім нам».
22 липня книги вже отримав Національний університет оборони ім. І. Черняховського, а 24 липня — Національна академія Служби безпеки України.
Проєкт створює платформу для обміну виданнями між культурними інституціями, бібліотеками та видавництвами. Видання допоможуть громадськості дізнатися правду про історію України та зруйнувати давно вкорінені совєтські стереотипи, зокрема й про Голодомор-геноцид української нації. Такі проєкти — велика рідкість, а потреба у них для формування українського патріотичного громадянського суспільства — колосальна.