Лист-протест 1933 року проти геноциду українців

14 Січня 2019

У жовтні 2018 року Газета Асоціації єврейських організацій та громад України опублікувала переклад статті іспанського журналу АВС про лист молодшої доньки письменника Лева Толстого Олександри. Автор публікації зазначив, що 1933 рік був «одним з найбільш похмурих і кривавих в історії Радянського Союзу, і Олександра Толстая не могла мовчати. Це був час Голодомору, коли з вини Сталіна від голоду померли від шести до семи мільйонів українців.» 

 

26 квітня 1933 року іспанське видавництво АВС оприлюднило відкритий лист-протест Олександри Толстой під назвою «Не можу мовчати!»  проти радянського керівництва і засудження політики  СРСР щодо народів республік. Вона розіслала лист до різних європейських редакцій. В Іспанії лише АВС наважилися надрукувати її текст.

 

Поштовхом до публічного протесту в ЗМІ були виселення та розстріли людей на Північному Кавказі в 1932 році, масові депортації селян та голод: «Тисячі голодних селян, кидаючи свої будинки і господарство, біжать з України, де їм загрожує голодна смерть». Олександра відчувала відповідальність, як лідера думок, звернути світову увагу на злочини радянської влади, які так майстерно маскувала пропаганда. Вона закликала не мовчати і засуджувала всіх, хто  возвеличував Сталіна і радянський режим: «Мільйони були вислані, багато хто помер в тюрмах або концтаборах на півночі Росії, тисячі були розстріляні на місцях. Більшовики почали зі своїх класових ворогів, старих священиків, просто віруючих людей, професорів, науковців, тепер вони дійшли до селян і робітників. І знову світ мовчить». Авторка назвала Ромена Роллана, Анре Барбюса та Бернарда Шоу, які хвалили радянську владу, відповідальними за поширення більшовизму, що несе руйнацію і загибель всього світу.

 

У 1933, коли мільйон українців помирали страшною голодною смертю цілили сім’ями, був написаний цей лист. Толстая закликала світ не стояти осторонь, не мовчати: «Де ви, християни, справжні соціалісти, пацифісти, письменники, соціальні працівники, чому ви мовчите? Невже вам потрібні ще докази, свідчення людей, цифри? Невже ви не чуєте криків, благаючих вас про допомогу, або, може бути, ви самі думаєте, що можна досягти щастя шляхом насильства, вбивства, позбавленням волі цілої нації?»

 

Як відомо, Голодомор був вчинений у мирний час в тиші і мовчанні світового товариства. Про вбивство понад 7 мільйонів українців голосили деякі іноземні журналісти,окремі політики, громадські діячі та інші, проте цього було замало, щоб зупинити керівництво СРСР.

Оригінал листа Олександри Толстой «Не можу мовчати!» можна знайти на сайті журналу АВС.