Мета москви – це Крим без кримських татар: відбулася друга частина публічного діалогу
Незмінна мета москви – це Крим без кримських татар. І москва знову повернулася до цього питанням разом із окупацією в 2014 році півострова. На цьому наголосив під час публічного діалогу «Депортації, масові репресії, штучний голод: інструменти політики тоталітарних режимів XX та XXI століть» Рефат Чубаров, голова Меджлісу кримськотатарського народу. «Політика місцевої влади спрямована на те, щоб вичавити і кримських татар, і етнічних українців із Криму та заселити ці території громадянами росії. Наразі вже таких є мільйон громадян, які незаконно поселилися в Криму», – додав Рефат Чубаров.
Рефат Чубаров.
Друга частина публічної зустрічі відбулася в «Укрінформі», у вівторок, 17 травня.
Ініціював проведення такого діалогу Інститут дослідження Голодомору Національного музею Голодомору-геноциду, а до організації заходу долучилися Представництво Президента України в Автономній Республіці Крим; Міністерство культури та інформаційної політики України; Національний музей Голодомору-геноциду; ГО «Кримськотатарський ресурсний центр»
Захід був приурочений до 78-х роковин депортації кримськотатарського народу та відбувся напередодні Дня пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу, який відзначається щороку 18 травня.
Учасників заходу вітає Світлана Маркова, директорка Інституту дослідження Голодомору.
Модератор заходу, провідний науковий співробітник Інституту дослідження Голодомору Андрій Іванець наголосив, що Україна і в минулому, і сьогодні стикалася з депортаціями і виселенням. Це виселення під час колективізації в 1929-1931 роках, коли сотні тисяч людей були викинуті з рідної землі як члени родин куркулів. Виселення із Західної України у 1939-1941 роках – тоді покинути рідні домівки були змушені понад мільйон людей (українців, поляків, євреїв). Злочинна практика продовжилася і в 1944-1951 роках, коли, зокрема, тільки з території сучасної Польщі сталінська влада виселила 480 тисяч осіб.
Проте депортація кримськотатарського народу – корінного народу Кримського півострова – є безпрецедентною. Адже йдеться про виселення всього народу з його етнічних територій.
За інформацією Кримськотатарського ресурного центру, загалом з Криму було вигнано 238 500 осіб, а кількість загиблих за перші роки становила 110 200 осіб – це 46,2% від усіх депортованих.
«Злочини, які здійснює зараз російська федерація, мають тривалу тяглість», – зазначила в своєму виступі постійний представник Президента України в АР Крим Таміла Ташева. Вона нагадала, як кримських татар винищували під час першої анексії Кримського півострова, що сталася в 1783 році за часів Катерини II. Потім було системне винищення кримськотатарської інтелігенції на початку ХХ століття.
«Далі ми бачили власне депортацію 1944 року, потім ми побачили окупацію Кримського півострова і фактично намагання винищити знову кримських татар шляхом гібридної депортації, бо кримських татар не саджають цього разу в товарні вагони, але створюють такі умови, за яких кримські татари змушені тікати зі своєї історичної батьківщини», – додала пані Ташева.
«Загалом після 24 лютого, після повномасштабного вторгнення рф в Україну, ми маємо вже тисячі жертв цивільного населення і, дійсно ми як українська держава розглядаємо ці акти воєнних злочинів фактично як акти геноциду всього українського народу… Варто говорити не лише про фізичне знищення, в тому числі, і про знищення і намагання знищити нашу пам’ять, знищити нашу культуру. Бо якщо говорити про те, що є геноцидом, це дійсно є не лише фізичне знищення», – наголосила вона.
На її думку, «еталонне» визначення геноциду, яке прийняла спільнота юристів-міжнародників, дійсно було трохи звуженішим, аніж те поняття щодо актів геноциду, яке було запропоноване науковцями ще в минулому столітті. Те, що ми бачимо нині під час війни, – знищення українських музеїв, вбивство митців, які гинуть під обстрілами, – ці злочини варто розглядати як геноцид, вважає Таміла Ташева.
Це все – наслідки цілеспрямованої продуманої політики тоталітарного путінського режиму.
Рефат Чубаров наголошує, що однією з характеристик тоталітарного суспільства є ухвалення панівної ідеології, якій мають бути підпорядковані всі сфери життєдіяльності, починаючи від ЗМІ і закінчуючи наукою. Крім того практикується цензура або повна заборона незручних тем.
Водночас члени суспільства мають бути згуртовані навколо внутрішніх і зовнішніх ворогів. «Щодо кримськотатарського та українського народів, то з точки зору москви ми не змінилися, тільки раніше ми були внутрішніми ворогами, а зараз стали зовнішніми, – каже очільник Меджлісу. – Це уявлення про ворогів дуже важливе для того, щоб маніпулювати суспільством. У тоталітарній державі практикується абсолютний поліцейський контроль, який може набувати терористичних форм. Ворогами держави можуть оголошуватися цілі верстви і навіть цілі народи. І щодо цих народів здійснюються або тотальні, або вибіркові репресії».
Голова Правління Кримськотатарського Ресурсного Центру Ескендер Барієв у своєму виступі зазначив, що важливо підвищувати поінформованість українського суспільства щодо злочинів, які вчинялися тоталітарними режимами в минулому. Зокрема, й через такі заходи. На його думку, це допоможе українському суспільству у боротьбі з новим російським тоталітарним режимом.
Насамкінець учасники заходу підписали Відкрите звернення до міжнародної спільноти та ухвалили Резолюцію до органів влади, яка містить перелік пропозицій, спрямованих на вирішення певних питань в умовах російської агресії.