Музею Голодомору подарували книжку 1936 року, яка розповідає про Голодомор в Україні

10 Січня 2023

Фонди Музею Голодомору поповнилися унікальним виданням — книжкою публіциста німецького походження Евальда Амменде Human Life in Russia (1936). Це англомовний варіант німецької праці доктора Амменде Muss Russland hungern? («Чи повинна голодувати Росія?», 1935), яка вийшла через рік після німецькомовного видання. Хочемо наголосити, що «Росією» тоді називали весь СРСР, а сама розповідь стосується України та Кубані.

Ще донедавна вважалося, що саме в цій книжці вперше було оприлюднено фотознімки австрійського інженера Александра Вінербергера, зроблені ним у Харкові влітку 1933 року, тобто в розпал Голодомору. Одначе під час останніх досліджень українських вчених з’ясувалося, що фото Вінербергера були надруковані в виданнях української діаспори в Вінніпезі ще наприкінці 1934 року.

З міркувань безпеки автора фотознімків у виданні не вказано, хоча цілий абзац у свой передмові Амменде відводить поясненням, хто і як зробив ці світлини та запевняє, що вони автентичні.

Книжку Human Life in Russia знайшов на зарубіжних онлайн-майданчиках та придбав для нас меценат Андрій Кравченко. Нагадаємо, в грудні минулого року саме він передав нашому Музею унікальне видання спогадів Александра Вінербергера Hart auf hart. 15 Jahre Ingenieur in Sowjetrussland («Доленосні часи. 15 років інженера в радянській Росії»). Щиро дякуємо!

Чим цікава для дослідників англомовна версія книжки «Чи повинна голодувати Росія?» Не тільки розповіддю про Голодомор від доктора Амменде, який у 1933 році очолював міжконфесійний комітет допомоги голодуючим в СРСР. А й, наприклад, тим, що в ній уперше було зроблено спробу… сфальсифікувати фотодокази Голодомору. Про це під час публічної розмови «Як таємні фотографії Голодомору стали найціннішим експонатом?» в листопаді минулого року розповіла історик Оксана Юркова.

Коли готувалося англійське видання, окрім фото Александра Вінербергера свої знімки запропонував і доктор Ф. Діттлофф, «багаторічний директор німецької урядової сільськогосподарської концесії Друсаг на Північному Кавказі» — так представив його у своєму вступному слові сам Амменде. Як запевнив автора Діттлофф, він особисто зробив ці знімки влітку 1933 року.

«Насправді доктор Діттлофф сказав неправду, бо в англійському виданні, яке було значно більш поширеним, ніж німецьке, були вміщені фото, зроблені в радянській росії в 1921-1922 роках фотографом місії Нансена, — каже Оксана Юркова. — Це відомі фото, які не стосуються періоду Голодомору 1932— 2933 років, бо вони поширювалися в 1921-1922 роках задля збирання грошей голодуючим Поволжя і Північного Кавказу. Я не знаю, хто був ініціатором такої плутанини і залучення цих фото до книжки, адже на час виходу англійського видання доктор Амменде раптово помер (у віці 43 роки. — Ред.). І, можливо, це вже було зроблено без його відома. Але саме це видання пішло в світ і поширило оці неправдиві фото, які потім були використані проти нас. Бо якщо ви берете фото і кажете, що воно зроблене в Україні в 1933 році, а насправді це не так, то значить ви брешете про Голодомор. І це неодноразово грало на руку тим, хто досі продовжує заперечувати Голодомор в Україні».