Музей Голодомору став першим у списку найдоступніших музеїв України

11 Листопада 2021

Проєкт Inclusive Travels визначив найдоступніші музеї України.

Усі 5 музеїв, що мають найкращі умови для прийому людей з інвалідністю і маломобільних відвідувачів, розташовані у Києві.

Детальну інформацію про умови доступності близько 400 музеїв України зібрав за 4 місяці проєкт “Inclusive Travels in Ukraine: доступність музеїв України”, що реалізується за підтримки Українського культурного фонду. Аналіз отриманих даних дозволив експертам проєкту визначити 5 найдоступніших музеїв України.

1. Національний музей Голодомору-геноциду (Київ).

2. НКММК “Мистецький арсенал” (Київ).

3. Національний музей історії України у Другій світовій війні (Київ).

4. Музей “Становлення української нації” (Київ).

5. Музей історії Києва (Київ).

Усі ці музеї, щонайменше, мають безбар’єрну прилеглу територію і вхід, доступні внутрішні простори, адаптовані експозиції та інклюзивні вбиральні. Їхні позиції у списку визначені з урахуванням якості базових елементів доступності та кількості додаткових елементів. При цьому представлений список не є формальним рейтингом, оскільки базується на моніторинговій інформації, а не на результатах експертного аудиту.

Методика дослідження була розроблена студією універсального дизайну ORFO за участі ГО Чернівецьке об’єднання “Захист”. Підготовлена ними електронна анкета оцінки рівня доступності музейного закладу стала головним інструментом моніторингу, який здійснювався у кілька етапів. На першому етапі була здійснена e-mail розсилка листів на адреси 1500 музеїв України з проханням заповнити анкету, а також додаткове телефонне опитування більшості з них. На другому етапі понад 30 волонтерів провели моніторинг близько 100 важливих музеїв у різних регіонах України, від яких, з тих чи інших причин, проєкт не отримав заповнених анкет.

Варто відзначити, що збирання інформації на цих етапах було некваліфікованим, тобто не вимагало фахових оцінок, а лише фіксації фактичних даних: наявності/відсутності тих чи інших елементів, вимірюваних розмірів та кутів, фотофіксації. Фаховий аудит доступності був здійснений експертами за розробленою ними методикою в 10 музеях. Також фахівці проаналізували моніторингові дані, отримані від музеїв і волонтерів, для узагальнення статистики та визначення найдоступніших музеїв України.

Детальніше з результатами моніторингу незабаром можна буде ознайомитися на сайті https://travels.in.ua, який зараз перебуває у розробці. Він міститиме інформацію про музеї в усіх регіонах України з детальним описом умов для прийому відвідувачів з числа маломобільних груп на кожному об’єкті, а також просту і зручну систему їх пошуку та відбору за різними ознаками інклюзивності та іншими параметрами. Збір інформації також триватиме, тож список найдоступніших музеїв може змінитися з урахуванням тих, що нададуть інформацію про себе надалі.

Метою проєкту є інформування зацікавленої аудиторії щодо того, які саме музейні заклади в Україні вже сьогодні готові до прийому різних категорій відвідувачів, які вже працюють в цьому напрямку, а які поки що залишаються недостатньо доступними.