Музей Голодомору взяв участь у фестивалі «Legio Historiсa»

1 Грудня 2019

30 листопада 2019 р. у  КНУ імені Тараса Шевченка відбулася помітна подія  у сфері популярної історії – фестиваль LEGIO Historica, що вже вп’яте проводиться на історичному факультеті Університету.

У рамках фестивалю організовано десятки подій за участі провідних публічних інтелектуалів у сфері історії України – лекції, воркшопи, майстер-класи; виступи реконструкторів; презентації найгучніших книжкових новинок України; битва історичних партнерів; екскурсії; марафон історичного кіно; книжковий ярмарок. Говорили про актуальні питання української і всесвітньої історії, розвінчували міфи, випробовували на міцність гіпотези.

На фестивалі Музей Голодомору представила перший заступник генерального директора – Ірина Батирєва. Пані Ірина провела лекцію: «Гібридна анімація: від минулого до сьогодення». Слухачі мали змогу порівняти різні форми й засоби  «совєцької» пропаганди, які була одним з інструментів гібридної війни кремля проти своїх громадян. Детально на лекції була проаналізована проблематика впливів пропагандистських мультфільмів 1920-1980 рр., що створювалися в СССР, а також постсовєцька анімація, яка випускається сьогодні Російською федерацією. Лектор на основі підібраних анімацій як «Советские игрушки» (1924) Дзиґи Вертова, «Результат 12-го з’їзду партії. Кооперації», «Міжпланетна революція» (1924),  «Містер Твістер» (1963),  «Мільйонер»  (1963) та інші, які конструювали у свідомості громадян образи внутрішнього та зовнішнього «ворога».

Анімаційні фільми, агітаційні плакати, політична карикатура, запропоновані для аналізу лекторкою, яскраво презентували завдання «совєцької» пропаганди, яка маніпулювала суспільною свідомістю, підживлювала антиукраїнські стереотипи й упередження, конструювала непривабливі карикатурні образи «куркуля», «петлюрівця» та «українського буржуазного націоналіста», виразно дегуманізувала образ «українського ворога», пропагувала потребу знімала моральну заборону на дискримінацію та пряме знищення «ворогів», психологічно готувала суспільство до масового вбивства громадян своєї ж країни, зокрема українського народу (репресії, терор, розстріли, штучний голод) .

Ірина Батирєва підняла актуальні проблеми, пов’язані із сучасним українським неповнолітнім глядачем та російською пропагандистською анімаційною продукцією як «Три богатирі», «Білка і Стрілка» та іншими. Чи всі ці мультфільми милі й безпечні? Чи можуть вони зашкодити несформованій психіці дитини? Чи можуть мультфільми стати небезпечною зброєю у сучасній гібридній війні Росії проти України? Слухачі не лише передивилися деякі з анімацій, а й спробували деконструювати образи сучасного анімаційного кіно російського виробництва, розпізнавали у них фейки і відверту пропаганду. Також присутні обговорювали, як українці мають відвоювати казкове минуле та відновити історичну правду. А найкращим способом протистояти  гібридній анімації було озвучено як заклик дивитися українську анімаційну продукцію та  українською.

Також Ірина Батирєва взяла участь у музейній дискусії «Virtual vs Real», яка увійшла до програми фестивалю.