Експедиція музею в Центральну Україну
З 25 по 29 серпня 2020 року працівники Музею Голодомору Лариса Артеменко та Михайло Костів взяли участь у експедиції із запису свідків Голодомору у Кіровоградській та Черкаських областях в рамках проєкту «Голодомор: мозаїка історій» за підтримки Українського культурного фонду у співпраці з ГО «Ukrainer».
Під час експедиції було налагоджено співпрацю з громадською організацією «Баба Єлька», яка також передасть до фонду музею відеозаписи зі свідками Голодомору.
Під час відрядження члени експедиції також долучилися до реалізації проєкту Музею Голодомору «Боротьба за свідомість». Зокрема, передали книги історичної тематики, зокрема й про Голодомор-геноцид, до бібліотек закладів культури та освіти м. Знам’янка, м. Кропивницький та с. Нечаївка Компаніївського району Кіровоградської області.
Протягом 5 днів було здійснено відеофіксацію свідчень 17 очевидців Голодомору 1932-1933 років.
Під час інтерв’ювання багато свідків згадали імена вбитих голодом рідних та сусідів, що дасть змогу поповнити єдиний реєстр жертв Голодомору. Кілька свідків назвали імена голів колгоспів, які допомогли людям вижити в роки Голодомору, це також є важливим з огляду на формування поіменного списку праведників в межах програми «Людяність у нелюдяний час».
Респонденти зазначали, що населені пункти Кіровоградської області надзвичайно постраждали в роки Голодомору, вимерло більше половини населення сіл та містечок. Врятуватись можна було, тільки якщо допомагав голова колгоспу (і лунали прізвища таких голів колгоспів). Люди вимінювали свої дорогоцінні речі на їжу, але далеко «за хлібом» не ходили, в Росію чи Білорусію не їздили. Голодних людей з інших областей не бачили, лише із сусідніх сіл чи хуторів. Так звані активісти у людей розбивали жорна. Українці для приготування їжі боялись користуватись навіть ступами. Частими були випадки канібалізму. Свідчення людей, що пережили Голодомор, дають підстави говорити про масштаб злочину комуністичного режиму проти української нації та геноцидний характер Голодомору 1932-1933 років в Україні.