Презентація всесвітньовідомого коміксу “Тентен. Репортер ХХ віку у країні Сов’єтів” українською мовою від культового бельгійця Ерже

23 Жовтня 2019

23 жовтня об 11:00 в Укрінформі презентували всесвітньовідомий бельгійський комікс “Тентен. Репортер ХХ віку у країні Сов’єтів”.

Музей Голодомору у співпраці із видавництвом PNZL та Міжнародним фестивалем мистецтв “Anne de Kyiv Fest” представив видання коміксів Ерже 1929-го року українською.

Тентен — перший європейський герой коміксів та символ Бельгії. Протягом ХХ століття вся Європа виховувалася та пізнавала Всесвіт на пригодах юного бельгійського репортера. Серія із 24 книг починалася з альбому про Совєцький союз і його тоталітарний режим, зокрема, про голод і колективізацію. Культовий персонаж бельгійської та європейської культури став свідком голоду 1921-23 рр. в Україні.

Вперше українці побачили альбом на Форумі видавців у Львові. 23 жовтня 2019 року відбулася презентація у Києві. 

Спікерами прес-конференції були:

  • Алекс Ленартс —   Посол Королівства Бельгія в Україні;
  • Федір Баландін —  головний куратор Міжнародного фестивалю мистецтв «AnnedeKyivFest»;
  • Ніна Лапчинська —  заступник директора Інституту дослідження Голодомору;
  • Іван Рябчій — перекладач, директор видавництва “Пінзель”.

До заходу долучилися Юрко Позаяк, редактор видання, та Сашко Ком’яков, автор шрифту.

Алекс Ленарс: “Це не просто розважальний комікс, це джерело важливої історичної інформації. Зовсім не випадковим є те, що переклад серії про Тентена розпочався саме з цієї книги, адже це історія вашої країни. У книжці показаний радянський режим від конфіскацій майна до гоніння за журналістами. Це видання однозначно покращує бельгійсько-українські стосунки”.

Федір Баландін: “Видання книги в Україні — це історія не про комерцію. Це історія компромісів між посольствами та видавництвами, адже для нас було важливим, щоб книгу, про яку знає увесь світ, побачила і наша країна”.

Ніна Лапчинська: “Про Голодомор у ХХ столітті говорили одиниці. Продивившись комікс, стає очевидно, що Тентен висміює брехню пропаганди. Побувавши в Україні, герой дивується, чому не повставали люди, чому геноцид відбувся в Україні. Ця книга — історія”.

В рамках спільного проекту буде проведено цикл лекцій у Музеї Голодомору. Протягом листопада-грудня кожен охочий зможе відвідати лекції від посла Бельгії в Україні, посла України в Бельгії, кінорежисера Олеся Саніна, письменника Олександра Ірванця, кінопродюсера Єгора Олєсова, поета та  редактора альбому “Тентен …” Юрка Позаяка, перекладача Івана Рябчія, головного куратора Міжнародного фестивалю  «AnnedeKyivFest» Федора Баландіна. Слідкуйте за анонсами лекцій на офіційних сторінках музею та видавництва.

Видання розпочало епопею Тентена в Україні та є одним із найгучніших книжкових проєктів 2019-2020 років. Важливими партнерами і промоутерами проєкту є Посольство Бельгії в Україні та Посольство України в Бельгії, Французький інститут в Україні.

Повний запис презентації можна переглянути тут. Більше про саме видання ми розповідали в анонсі.