У Литві відбулися скорботні заходи до 90-х роковин Голодомору

29 Листопада 2022

У суботу, 26 листопада, у столиці Литви — Вільнюсі — відбувся комеморативний захід з нагоди 90-х роковин Голодомору 1932—1933 років в Україні та вшанування пам’яті його жертв, а також жертв штучних голодів 1921—1923, 1946—1947 років в Україні. Про це на своїй сторінці у фейсбуці повідомив Посол України у Литві Петро Бешта.

У заході, що традиційно відбувся біля пам’ятника жертвам радянської окупації у Вільнюсі, взяли участь Спікерка Сеймаса (парламенту) Литовської Республіки Вікторія Чмілітє-Нільсен, віцеспікери Сеймаса Паулюс Саюдаргас і Радвілє Моркунайтє-Мікуленєнє, а також  депутати литовського парламенту, перший Голова відновленого Сеймаса незалежної Литовської  Республіки, професор Вітаутас Ландсбергіс, міністр освіти, науки та спорту Юргіта Шюгждінєнє, представники урядових інституцій, наукових та освітянських кіл. До скорботних заходів долучилися численна українська громада Литви, духовенство УГКЦ, громадяни України, які тимчасово перебувають на території Литви, а також викладачі та учні евакуйованої школи з м. Харків «Гравітація».

У рамках заходу разом із литовськими колегами було відкрито виставку «Незасуджений геноцид українців повторюється», підготовлену Національним музеєм Голодомору-геноциду у співпраці з Центром досліджень геноциду та опору жителів Литви, Музеєм окупації та боротьби за свободу Литви, мета якої — розповісти світові про історію зла, яке не було покаране і яке повернулося сьогодні, щоб завершити почате майже сто років тому.

«Голод став ціною, яку заплатив український народ за прагнення до свободи, — йдеться в дописі пана Посла. — Цього року вшанування пам’яті жертв сталінського режиму відбувається під час повномасштабної війни росії проти України, коли проти Українського народу росіяни застосовують геноцидні методи. Для українського та литовського народів чужого болю не буває, ми об’єднані готовністю підтримати одне одного, допомогти. Відстояти найвищі для нас цінності, які є спільними».

Він подякував литовця за підтримку: «Україна високо цінує солідарність та підтримку братньої Литовської Республіки у засудженні Голодомору 1932-1933 років в Україні, офіційне визнання Сеймасом Литви у 2005 році Голодомору в Україні  геноцидом українського народу. Ми також вдячні Литві за визнання теперішніх нелюдських злочинів росії в Україні — геноцидом та заклику до створення Спеціального міжнародного кримінального трибуналу для їх розслідування».