У Музеї Голодомору експонується триптих Юрія і Тараса Гончаренків «Геноцид 1933»
Від сьогодні, 5 січня, в Залі пам’яті Музею Голодомору експонується триптих українських художників Юрія і Тараса Гончаренків «Геноцид 1933». Картину було створено в 1989 році, коли почали проростати перші паростки правди про Голодомор. «Пам’яті жертв 30-х років в Україні присвячуємо», – написали автори на звороті свого полотна.
Картину виконано в цікавій техніці, що поєднує живопис і мозаїку. Це дозволило зробити зображення об’ємним і таким, що по-різному промовляє під дією світла.
У центрі композиції – розтрощені мозаїки Михайлівського Золотоверхого собору. По лівий та правий боки – зображення змарнілих від голоду людей: чоловіка, чиє тіло немов прикуте до розп’яття, та виснаженої жінки, яка тримає на руках опухлу дитину. Вони відчайдушно здіймають до неба руки, благаючи про порятунок. Бо тут, де святі місця зневажені, справжнє пекло – люди виморюють голодом собі подібних. Ще донедавна благодатна родюча земля стала проклятим місцем…
На момент, коли триптих створювали, Михайлівський Золотоверхий ще не було відновлено. І в цьому теж є певний символізм – собор сьогодні стоїть, а біля нього – перший у Києві пам’ятник жертвам Голодомору. Ми відбудували свої святині й повернули пам’ять, якої нас намагалися позбавити впродовж десятиліть. Та продовжуємо досліджувати й осмислювати трагедію Голодомору-геноциду. До речі, Тарас і Юрій Гончаренки назвали свою роботу «Геноцид 1933», тоді, в 1989-му, про таку кваліфікацію подій 1932-1933 років ще тільки несміливо починали говорити. А на сьогодні геноцидом Голодомор визнали Україна та ще 19 держав. Тож назва теж виявилася пророчою.
Юрій Гончаренко (1964 р. н.) і Тарас Гончаренко (1962 р. н.) – відомі київські художники, які народилися в мистецькій родині Світлани Бондаренко та Євгена Гончаренка. В своїх творах поєднують різні техніки. Завдяки цьому їхнім полотнам притаманні насичені кольори, різноманіття фактур, оригінальна форма тощо. Митці працюють у галузях монументального і станкового живопису, а також графіки. Над триптихом «Геноцид 1933» брати працювали упродовж двох років.
Нагадаємо, що картину було передано Музею Голодомору в листопаді 2022 року Асоціацією благодійників України від імені американського колекціонера Моргана Вільямса, власника найбільшої приватної художньої колекції, в якій зібрано твори на тему Голодомору.
Триптих «Геноцид 1933» можна буде побачити в експозиції нашого музею до 26 лютого.