Україна вшанувала 90-ті роковини Голодомору-геноциду

26 Листопада 2022

Сьогодні, 26 листопада, увесь цивілізований світ відзначає 90-ті роковини Голодомору 1932-1933 років та вшановує пам’ять мільйонів українців, які загинули від голоду, організованого і вчиненого комуністичним тоталітарним режимом. 

Цьогоріч цей день набув нових сенсів і символів, адже незасуджений злочин геноциду знайшов своє продовження в сучасній війні росії проти України. Незважаючи на зміну назви держави та її очільників, злочинні наміри москви щодо України не змінилися: 90 років тому комуністичний режим, аби упокорити й колонізувати українську державу, вдався до найстрашнішого злочину проти людяності – геноциду, політику якого світ спостерігає в сучасній війні.

«На жаль, в історії ставалося так, що коли ми втрачали свою державність, північний агресор винищував наш народ. Те саме відбувається і сьогодні, наголосив глава Української греко-католицької церкви Блаженніший Святослав, який очолив  спільну Панахиду священників УГКЦ і ПЦУ біля Музею Голодомору. Ворог нам каже здати свою державу. Однак ми розуміємо, що, втрачаючи державність, ми знову стаємо жертвами геноциду. Тоді сталінські вбивці перетворили голод на найдешевшу і найжорстокішу зброю масового знищення, а сьогодні їхні нащадки хочуть знову перетворити на таку зброю проти України холод».

Участь у церемонії вшанування пам’яті жертв голодоморів взяли Президент України Володимир Зеленський, перша леді Олена Зеленська, Голова Верховної Ради України Руслан Стефанчук, Прем’єр-міністр Королівства Бельгія Александр Де Кроо і Прем’єр-міністр Литовської Республіки Інгріда Шимоніте. 

Володимир і Олена Зеленські з главами іноземних делегацій пройшли центральною алеєю меморіального комплексу та встановили колоскові композиції із запаленими лампадками перед скульптурою «Гірка пам’ять дитинства». Присутні вшанували пам’ять жертв загальнонаціональною хвилиною мовчання. 

Після цього Президент України і перша леді разом із іноземними гостями відвідали експозицію Музею, зокрема виставку «Leica, що бачила Голодомор».

У своєму зверненні до нації Володимир Зеленський наголосив на тому, що ніколи більше голод не має використовуватися як зброя: «Українці пройшли через геноцид. І сьогодні ми робимо все можливе й неможливе, щоб зупинити нову геноцидну політику Росії. Нову, але таку схожу на ту, яка вбила мільйони людей у ХХ столітті. І ми не просто відбиваємося від агресії. Ми крок за кроком створюємо систему, яка зупинить агресію, демонтує її наслідки й гарантуватиме довготривалу безпеку – безпеку Україні, усій Європі та світу». 

Він додав, що «сьогодні вдень ворог завдав ракетного удару по Дніпропетровщині – по приватному сектору, по звичайних будинках. Є поранені. Обстрілювали Донеччину, південь, інші регіони».

«Росія і цей день день пам’яті перетворює на день терору. Окупанти обов’язково відповідатимуть за все це. І ми виженемо їх із нашої землі», висловив упевненість Володимир Зеленський.

Насамкінець він закликав усіх українців «вшанувати пам’ять українців і українок, дітей і дорослих, чиї життя були забрані Голодомором-геноцидом».

О 16:00 вся Україна могла долучитися до спільної всеукраїнської акції скорботи, запаливши в своєму вікну свічку пам’яті. 

А до нашого Музею навіть у цей складний воєнний час увесь вечір продовжували йти люди. Вони залишили сотні лампадок, букетів квітів і колосків, хліб, яблука, дитячі іграшки те, з чим зазвичай ідуть до нашої «Оксанки» відвідувачі. Ми нічого не забули, ми пам’ятаємо і ця пам’ять робить нас сильнішими!

Вічна шана загиблим… Сил і віри живим!

Фото – пресслужба Президента України та УГКЦ.