Відкриття виставки «Рік 1933. ШЛЯХ ДОДОМУ». Перша картина про Голодомор вже в Україні.
16 липня в Національному музеї Голодомору-геноциду презентували виставку «Рік 1933. Шлях додому» про першу в світі картину на тему Голодомору 1932–1933 років в Україні, яку нещодавно передали із Генерального консульства України в Нью-Йорку, та про її автора, українського художника-емігранта Віктора Цимбала.
Полотно «Рік 1933» — це звинувачувальний присуд українця нелюдському сталінському режиму. Віктор Цимбал зобразив тему Голодомору не ілюстративно, а символічно: померлі від голоду матір з дитиною піднімаються в Небо. Образи виражають порив угору і велич спокою вічності.
На презентації виступили Олеся Стасюк, директорка Музею Голодомору, кандидатка історичних наук, дослідниця Голодомору-геноциду;
Олена Леонтович — письменниця, членкиня Спілки письменників України, дослідниця творчості Віктора Цимбала, авторка мистецтвознавчих статей і праць;
Марина Принь — в.о. головного зберігача фондів музею;
Олена Лодзинська — представниця Музею шістдесятництва.
Про Віктора Цимбала: Митець-емігрант, який, живучи на 3-х континентах та у 5-ти країнах, завжди залишався українцем.
У Чехословаччину Віктор Цимбал емігрував після поразки армії УНР. У Празі він отримав освіту маляра, графіка і художника театральних декорацій та навіть переміг у престижному конкурсі. Утім, життя погнало його далі, і в Аргентині митець змушений був починати усе спочатку. Визнання, а також гроші прийшли до нього у сфері графічної комерційної реклами. «Світові фірми були захоплені його працями. Його вважали найкращим графіком Південної Америки, в доказ чого він дістав шість медалей і грамоти від численних фірм та Аргентинського Товариства Мистців», — згадувала в мемуарах його дружина.
Цитата митця: «Розметайте нарешті цю в’язницю народів і звільніть Україну, а з нею і решту поневолених націй!» — закликав він. Цимбал розумів, що через своє минуле він ніколи не зможе повернутися додому, тому в одному з листів він просив сестру вислати йому з України до США, де він жив з 1960 року, грудочку рідної землі з місця, де стояла Десятинна церква, звідки починалась Українська держава.
Через масштабну совєтську кампанію приховування Голодомору, із якою намагався боротися Віктор Цимбал (він писав статті до газет і збирав кошти для допомоги біженцям з СССР), кожна презентація картини супроводжувалася протестами місцевих комуністів. Так, наприклад, відбулося, коли картину вперше експонували в галереї Мюллер у Буенос-Айресі.
Що ще можна побачити на виставці? Крім картини «Рік 1933», в музеї експонується також цикл політичних карикатур «Лукомор’є», створений митцем і опублікований окремою книжкою 1949 року в Буенос-Айресі. У передмові Цимбал пояснює назву «Лукомор’є» як похідну від кореня «мор» («наприклад, морити голодом»). На 16 карикатурах зображено радянські злочини – масові вбиства, створення колгоспної системи, Катинь, примусову репатріацію, а також Маркса й Леніна, Сталіна, Троцького тощо.