Лідери європейських країн закликають засудити злочини комунізму

1 Серпня 2022

Високопосадовці Естонії, Латвії, Литви, Польщі та Румунії 29 липня в Празі підписали спільне звернення до керівників інституцій ЄС, у якому наголошується, що російська війна в Україні змушує ЄС приділяти більше уваги засудженню злочинів усіх тоталітарних режимів ХХ століття та вшанувати пам’ять жертв цих режимів. Цей заклик є наслідком резолюції Європейського парламенту «Про європейську совість і тоталітаризм» від 2 квітня 2009 року щодо встановлення меморіалу жертвам усіх тоталітарних режимів.

Звернення підписали прем’єр-міністр Естонії Кая Каллас, президент Литви Гітанас Науседа, прем’єр-міністр Латвії Кріш’яніс Каріньш, прем’єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький і президент Румунії Клаус Йоганніс.

«Вся Європа повинна зрозуміти, що відбувається, коли злочини тоталітарних режимів залишаються безкарними. Зараз Росія щодня повторює злочини радянського режиму в Україні. У той час як кінець Другої світової війни означав мир для країн Західної Європи, потім для Естонії та інших країн нашого регіону, він приніс нові масові вбивства, депортації та репресії з боку комуністичних режимів. Щоб зупинити військову машину Кремля та притягнути військових злочинців до відповідальності, нам потрібно зрозуміти коріння російського імперіалізму», – зазначила прем’єр-міністр Естонії Кая Каллас.

«На додаток до злочинів нацизму, факти про злочини ідеології комунізму, яка відповідальна за мільйони жертв у деяких частинах Європи, не можна ігнорувати в довгостроковій перспективі. Такий підхід послаблює ЄС в цілому, чим користуються треті сторони. Таке символічне місце пам’яті є дуже важливим поверненням до суті об’єднаної Європи та для кращої стійкості й майбутнього самого ЄС», – сказав президент Платформи європейської пам’яті та сумління Марек Мутор.

Глави держав закликають ЄС взяти на себе координаційну роль для ширшого вирішення проблеми в країнах-членах ЄС, особливо в той час, коли Росія інтенсивно атакує Європу дезінформацією.

 

Спільний лист про європейську пам’ять

Дорогі колеги!

Жорстока неспровокована та невиправдана агресивна війна Російської Федерації проти України сигналізує про зростання авторитаризму, який нехтує та навіть прагне знищити міжнародний правопорядок. Це тривожне нагадування про не дуже далеке минуле, зокрема про злочини, вчинені двома жорстокими тоталітарними режимами ХХ століття в Європі – нацизмом і комунізмом.

Тло та коріння ідеології нинішнього кремлівського режиму в багатьох випадках є відображенням попередників нещодавньої Росії: СРСР та Російської імперії. Росія ніколи не засуджувала злочини Рад, а її нинішнє керівництво відкрито терпить і навіть з ентузіазмом підтримує радянську спадщину. Необхідно посилити зусилля на рівні ЄС для боротьби зі спробами Росії переписати історію та використовувати наративи тоталітарних режимів у контексті війни проти України, використовуючи правові, політичні інструменти та інструменти підвищення обізнаності. Без точної, чесної та всебічної оцінки минулого ми не зможемо ефективно запобігати майбутнім злочинам на нашому континенті чи розслідувати нинішні злочини в Україні.

Демократичний світ рішуче засудив нацистський режим і притягнув до відповідальності його лідерів і злочинців. Гіркі уроки нацизму та злочини режиму стали обов’язковою частиною навчання історії в наших освітніх системах. Водночас пам’ять і знання про радянські злочини ще не знайшли належного місця у свідомості європейців.

Сьогодні, як ніколи, потрібне чітке та далекоглядне керівництво для просування наративів європейської пам’яті в усьому ЄС, які зрештою мають стати частиною національних освітніх програм усіх держав-членів. ЄС має найкращі можливості для того, щоб взяти на себе цю скоординовану роль, і такий жест також був би своєчасним і дуже актуальним у світлі безпрецедентного рівня російської дезінформації та дезінформації, включно з питаннями європейської історії.

За останні роки було зроблено важливі кроки на європейському рівні шляхом створення Платформи європейської пам’яті та совісті. ЄС може зробити більше, надавши Платформі необхідні політичні та фінансові ресурси. Створення Загальноєвропейського меморіалу жертв тоталітаризму в Брюсселі було б дуже важливим кроком у забезпеченні належної пам’яті про злочини, скоєні тоталітарними режимами, в тому числі радянським, у наших зусиллях з підвищення обізнаності з метою запобігання подібним злочинам та зупинити їх в Україні та віддати данину пам’яті жертвам.

Ми дуже розраховуємо на ваше особисте залучення та підтримку цих ініціатив, які можуть бути розглянуті в Раді ЄС.

Кая Каллас, прем’єр-міністр Естонської Республіки

Кріш’яніс Каріньш, прем’єр-міністр Латвійської Республіки

Гітанас Науседа, Президент Литовської Республіки

Матеуш Моравецький, прем’єр-міністр Республіки Польща

Клаус Йоганніс, президент Румунії