Світ вшановує пам'ять жертв злочину геноциду
З 2015 року, з проголошенням Генеральною Асамблею ООН відповідної Резолюції, 9 грудня у світі відзначається Міжнародний день пам’яті жертв злочину геноциду, вшанування їхньої гідності та запобігання цьому злочину. Дата була обрана з огляду на історичні обставини: у 1948 році Генеральна Асамблея ООН прийняла Конвенцію про запобігання злочину геноциду і покарання за нього. Одним з авторів Конвенції був американський та польський науковець-правник єврейського походження Рафаель Лемкін, який запровадив термін «геноцид» як правове поняття та здійснив його розробку.
Мета Дня – вшанувати пам’ять людей, які стали жертвою геноциду та недопущення подібних злочинів надалі.
Стаття 2 Конвенції про запобігання злочину геноциду і покарання за нього геноцидом визначає будь-яку з наступних дій, вчинених з наміром знищити, повністю або частково, національну, етнічну, расову чи релігійну групу як таку:
(а) Убивство членів групи;
(б) Заподіяння серйозних тілесних ушкоджень чи розумового розладу членам такої групи;
(в) Навмисне створення для якої-небудь групи таких життєвих умов, що розраховані на повне чи часткове фізичне знищення її;
(г) Заходи, розраховані на запобігання дітородіння в середовищі такої групи;
(ґ) Насильницька передача дітей з однієї людської групи в іншу».
Рафаель Лемкін назвав “нищення української нації” – «класичним прикладом геноциду». Згідно з Конвенцією ООН, Лемкін розглядав як невід’ємні складові частини геноциду проти українців: виморення голодом українських селян, нищення української інтелігенції та ліквідацію Української Автокефальної Православної Церкви.
Україна ратифікувала Конвенцію у 1954 році.