У Празі пройшла конференція, на якій Посол України закликав Чехію визнати Голодомор геноцидом

5 Червня 2019

4 червня у Сенаті верхньої палати Чеського парламенту відбулася конференція «Сталінський Голодомор в Україні 1932-1933 років: прихована війна, що мала зліквідувати український народ», де були презентовані доповіді про геноцид українців українських та чеських істориків – повідомляє Посольство України в Чеській Республіці.

У конференції взяли участь: заступник голови Українського інституту національної пам’яті Володимир Тиліщак та директор Галузевого державного архіву Служби безпеки України Андрій Когут; з чеської сторони – історик Інституту міжнародних студій факультету соціальних наук Карлового університету та науковий співробітник Інституту новітньої історії Академії наук Чеської Республіки Даніела Коленовська, історик-україніст, науковий співробітник Інституту міжнародних студій факультету соціальних наук Карлового університету Богдан Зілинський та історик-україніст, науковий співробітник Інституту з вивчення тоталітарних режимів Давід Свобода.

Було обговорено механізм здійснення Голодомору (В. Тиліщак), його антиукраїнський характер (Д. Коленовська) та геноцидну природу (Д. Свобода). Питання висвітлення Голодомору у тогочасному світовому контексті (А. Когут) та Чехословаччині зокрема (Б. Зілинський) також було розглянуто.

З офіційною вступною доповіддю виступив й посол України в Чехії Євген Перебийніс. Він розповів про страшні наслідки, які мав Голодомор для України, та нагадав, що у 2007 році Палата депутатів Чеської Республіки у своїй резолюції засудила Голодомор в Україні в 1932-1933 роках як злочин сталінського режиму проти української нації та закликав Сенат і Палату депутатів Парламенту Чеської Республіки визнати Голодомор 1932-1933 років в Україні геноцидом українського народу.

«Маю переконання, що українська діаспора, яка є найбільшою нацменшиною Чехії, належно оцінить такий крок з боку чеських високопосадовців. Гібридна війна яку продовжує вести Росія проти Україні не виникла сьогодні. Кремль вдосконалив свої методи та інструменти, але мета залишається та ж сама – знищити Україну, українську мову і український народ. Голодомор був одним із принципів гібридної війни Москви проти України. Сьогоднішня війна на Донбасі – це пряме продовження геноциду. Оскільки саме Донбас був одним із найбільш постраждалих від голоду регіонів. І саме в цей регіон, замість страчених голодом українців, Москва організовано привезла заступників так званого «російського світу», – зазначив Перебийніс.

Заступник голови Палати депутатів Войтєх Пікала у свою чергу підсумував значення конференції: «Сьогоднішня конференція нам дає можливість замислитися про всіх, хто знаходився під тиском диктаторських ідеологій протягом всієї історії. Про голодомор в Україні багато років не говорили. Підпорядкування інтересів одного народу інтересам іншого та перекручування фактів на користь ідеологічним злочинам – це, на жаль, те що триває і сьогодні. Я радий, що Сенат Чехії, демократичної країни має можливість надавати громадянам правдиву та фактичну інформацію, яка є основою вільної громадської суспільності», – сказав він.