Чому росія краде зерно? (Не)нова історія злочину
24 лютого 2022 року нагадало українцям болісний факт: росія прагне повного знищення незалежної України та підкорення народу. І те, що їй не вдалося майже століття тому, вона повторює знову.
Методи злочинця залишаються незмінними – росія знову використовує зерно, українське зерно, як зброю у війні на знищення. Найбільше багатство нашої землі, яке годує не тільки Україну, але й мільйони людей по всьому світу, ворог знову намагається відібрати.
Ця історія знайома кожному: геноцид Голодомором у 1932-1933 роках був підготовлений та реалізований саме через позбавлення українців можливості бути господарями на своїй землі. Відібравши це вроджене право й бажання, більшовицькій владі вдалося виморити голодом мільйони українців. Однак цього разу історія не повториться.
До Дня Незалежності України Музей підготував інформаційно-виставковий проєкт «ЧОМУ РОСІЯ КРАДЕ ЗЕРНО? (НЕ)НОВА ІСТОРІЯ ЗЛОЧИНУ». Проєкт розповідає про ціну свободи і незалежності та російсько-українське протистояння впродовж віків, зокрема й у сучасній війні.
На стендах можна побачити архівні фото часів Голодомору й світлини сучасної війни, ознайомитися з історичними фактами, які пояснюють причини й наслідки геноцидної політики москви, дізнатися про значення українського зерна в світі й те, чому росія знову вдається до шантажу голодом. У експозиції також розміщені колоски зі спалених російськими снарядами полів Миколаївщини та Сумщини.
У Залі Пам’яті відвідувачі можуть переглянути унікальні кадри, відзняті об’єднанням незалежних кінематографістів «Babylon’13» під час посівної 2022 року, а також свідчення фермерів Запоріжжя, які, ризикуючи власним життям, рятували від продовольчої й економічної кризи Україну та держави, які залежать від українського хліба.
Окремою частиною проєкту є інсталяція «ОБІД, ПРИГОТОВАНИЙ РОСІЄЮ». Це зображення метафоричної трапези, яка ніколи не відбудеться через російську агресію. Замість основної страви тут – спалене зерно з українських полів, замість частувань – кадри воєнних злочинів, вчинених росією на українській землі. Інсталяція розміщена на локації простору OCTO Tower (станція метро «Кловська», вулиця Мечникова, 5) із 12 вересня.