Лекція «Голодомор: література як свідчення»

18 Лютого 2020

«Найстрашніша смерть — це смерть від голоду.

Не дай Бог навіть ворогові вмирати такою смертю…»

(Улас Самчук. «Марія»)

 

24 лютого о 12.00 у музеї Голодомору до 115-річчя від дня народження письменника-емігранта Уласа Самчука, автора першого роману про Голодомор 1932–1933 рр., відбудеться лекція: «Голодомор: література як свідчення».

Лекторка — Оксана Володимирівна Пашко, кандидатка філологічних наук, викладачка кафедри літературознавства НаУКМА, спеціалізується на літературі 20–30-х рр. ХХ ст.

У літературі 1920-х про масовий штучний голод 1921–1923 рр. писали мало, зосереджувались не на політичних причинах, а власне на досвіді окремої людини. Про Голодомор 1932–1933 рр. на повен голос певний час могла говорити лише діаспора.

Письменники реагували на травматичні історичні події, і Голодомор — не виняток. У пам’яті Уласа Самчука закарбувалися події масового штучного голоду 1921–1923 рр. А роман «Марія» письменник написав уже у 1933 р., коли проживав у Чехословаччині та мав можливість спілкуватися з тими, кому вдалося втекти з радянської України, де масово вмирали від Голодомору.

«Марія» — перший в українській літературі художній твір про примусову колективізацію, так зване розкуркулення справжніх господарів землі, трудівників-хліборобів, про Голодомор.

На думку українського критика та літературознавця Степана Пінчука, саме Улас Самчук «втілив у своїй творчості трагічну долю українського народу в XX столітті». Автору вдалося відобразити трагедію однієї селянської родини в рамки злочину проти всієї української нації.

 

Вхід вільний!

Місце проведення: Національний музей Голодомору-геноциду

(Київ, вул. Лаврська, 3)

Тел. для довідок: 044 254 45 12

До зустрічі в музеї!