Онлайн-презентація вебсторінки з листами Джері Бермана – інженера з ПАР, який став свідком Голодомору 1932-1933 років

4 Липня 2022

5 липня 2022 року відбудеться онлайн-презентація вебсторінки з листами Джері Бермана – інженера з ПАР, який став свідком Голодомору 1932-1933 років.

Інформація у листах Джері Бермана засвідчує деталі перебігу Голодомору-геноциду, подані з позиції мимовільного свідка. Окрім цього, нові знахідки свідчень чи спогадів іноземних фахівців все більше руйнують образ Й. Сталіна як ефективного менеджера та проливають світло на негативні наслідки методів впровадження його політики. Совєцька преса та історіографія спочатку применшували роль іноземців в реалізації індустріалізації, а потім взагалі «забули» про них, що створило ідеальне уявлення про «успішне» самостійне проведення індустріалізації.

Презентація розпочнеться о 16:00 на платформі Zoom із трансляцією на офіційну сторінку Музею Голодомору у Фейсбук.

Для участі просимо зареєструватися за посиланнямhttps://forms.gle/oCKCNieZiwsy4hXz5

«Свідчення Джері Бермана є внеском у поширення правди й знань про Голодомор. Його слова вчергове розкривають жахливий бік сталінської індустріалізації та підсилюють тезу, що людське життя – найвища цінність. Жоден завод, жоден трактор, жодна магістраль не виправдає вбивства людей. Без Сталіна українці мали б гідростанції, фабрики, трактори та, головне – мали б своє життя», – Яна Гринько, завідувачка експозиційно-виставкового відділу Національного музею Голодомору-геноциду;

Вперше ці листи представили публіці 7 вересня 2021 року під час відкриття оновленої Зали Пам’яті Музею Голодомору.

Спікери заходу:
Яна Гринько – завідувачка експозиційно-виставкового відділу Національного музею Голодомору-геноциду;

Алісон Маршал – онука Майєра Фостера, з яким листувався Джері Берман, котра й передала листи до Музею;

Роман Молдавський – кандидат історичних наук, методист експозиційно-виставкового відділу Національного музею Голодомору-геноциду;

Сара Нестерук – британська художниця, аніматорка, авторка проєкту «Рецепти хліба», викладачка в Університеті Гаддерсфілда.

Додатково. 

Підшивка з листами Джері Бермана була знайдена на горищі британкою Алісон Маршал, дідусь якої – Мейєр Фортес – був другом і одним із адресатів інженера. Ця знахідка є унікальним свідченням та важливим джерелом інформації про 1930-ті в Україні, та безпосередньо про умови життя робітників під час Голодомору.

Уривок із листа Джері Бермана від 06.01.33 р., отриманий в Цаніні 09.02.33: 

«…З кожним місяцем стає все гірше і гірше, тому цього місяця я отримую картки на 4 робітників, тобто, наприклад, одну картку треба розділити між 4 працівниками та їхніми сім’ями, тобто кожен отримує “нічого” !! Тут ми всі працюємо тільки для хліба. Нічого іншого ми не отримуємо, крім кількох рублів. Отже, чоловік, його дружина та четверо дітей, якщо перші двоє працюють, отримують 800 плюс 600 г тобто 1 ½ кілограма. Хліб на шістьох. Пам’ятайте, що більше нічого немає».