Листи Джері Бермана

pict

Джері Берман

Форсована індустріалізація

У 1928 році комуністичний режим перейшов до форсованої індустріалізації шляхом примусу та терору. Вона була спрямована переважно на будівництво підприємств важкої промисловості та оборонно-військового комплексу. Тим часом СРСР, не маючи власного виробництва, закуповував обладнання з-за кордону. У зв’язку з цим режим вирішив запросити іноземних фахівців, аби ті передали працівникам на місцях навички роботи з новим обладнанням.

Так у 1932 році з Південної Африки в пошуках роботи приїхав до Радянського Союзу молодий інженер, оскільки в цей час Західну Європу та США накрила Велика депресія, і було мало замовлень на будівництво. Його звали Джері Берман.

Джері Берман в УСРР

Джері, керуючи командою робітників, взявся за великий проєкт в Україні – будівництво мосту в Станиці Луганській. Умови роботи були жалюгідні. Берман як керівник болісно реагував на ситуацію з харчуванням підлеглих, намагався вибити якнайбільше хлібних карток для своїх працівників і їхніх родин. Інколи це вдавалося.

Свої переживання Джері описував у листах до рідних і друзів. Часом, щоб не повідомляти про одне і те саме кількома листами, він писав своєму братові Ізраелю до Цаніна (ПАР), а той передруковував рукописні листи Джері на машинці і розсилав їх решті братів та сестер (Аарону, Белі, Лейві). Листувався Джері також з другом Мейером Фортесом (Лондон). Вони разом навчалися в Кейптаунському університеті.

Саме завдяки Фортесу, до наших днів дійшла історія Джері Бермана.

Історія виявлення і цінність листів

Ці листи були виявлені онукою Мейера Фортеса Алісон Маршал у 2016 році в будинку її матері в Манчестері. Вони разом з сином Джері Пітером Берманом витратили роки на відновлення інформації про походження листів, встановлення хронології та історії переписки, реконструкцію біографії автора.  У 2021 році пані Маршал привезла до України листи, в яких Джері свідчить про геноцид українців, та передала їх до фондів Музею Голодомору.

Інформація в листах Джері засвідчує деталі перебігу Голодомору-геноциду, подані з позиції мимовільного свідка. Окрім цього, нові знахідки свідчень чи спогадів іноземних фахівців все більше руйнують образ Й. Сталіна як ефективного менеджера та проливають світло на негативні наслідки методів впровадження його політики. Совєцька преса та історіографія спочатку применшували роль іноземців в реалізації індустріалізації, а потім взагалі «забули» про них, що створило ідеальне уявлення про «успішне» самостійне проведення індустріалізації.



Біографія Джері Бермана

  • 1903 – Джері Берман народився в місті Пікеляй, Литва.
  • 1921 – разом з мамою та сестрою переїздить до братів і батька в Кейптаун (ПАР).
  • 1923 – вступив до Кейптаунського університету на факультет цивільного будівництва.
  • 1932-1935 – працював в СРСР, в тому числі в Україні.
  • Після СРСР повернувся до ПАР, де керував будівництвом мостів і доріг до виходу на пенсію наприкінці 1960-х.
  • У 1940-х рр. він одружився, а у 1947 у них народився син – Пітер.
  • 1979 – Джері помер в Кейптауні.