Андрій Іванець прочитав лекцію студентам Національного університету «Чернігівський колегіум»

9 Листопада 2022

4 листопада 2022 року провідний науковий співробітник Інституту дослідження Голодомору Національного музею Голодомору-геноциду, кандидат історичних наук Андрій Іванець прочитав лекцію для студентів третього курсу Навчально-наукового інституту історії та соціогуманітарних дисциплін імені О.М. Лазаревського Національного університету «Чернігівський колегіум» імені Т.Г. Шевченка.
«Кримськотатарський народ є коріннім народом в Криму, а відтак і в Україні в цілому. З 2014 року це закріплено у спеціальній постанові українського парламенту, а з 2021 року у законі про корінні народи України. Отже історія кримських татар є частиною спільного минулого української політичної нації, і пізнаючи її ми, громадяни України, дізнаємося більше про самих себе», — вважає Андрій Іванець.

Картина XIX ст. “Хан-Сарай”.

У лекції йшлося про становище кримськотатарського народу після анексії Криму Російською імперією у 1783 р. Значна увага була приділена добі національного відродження кримських татар, яку започаткував вихід у світ 1883 р. газети «Терджиман». Андрій Іванець допоміг студентам зрозуміти, що панування російської імперії стало для кримських татар важким випробуванням в усіх сферах життя, зокрема, спричинило численні хвилі масової еміграції кримських татар з рідної землі. Лише у 1860–1862 рр. з Криму і Північної Таврії виїхало до Османської імперії понад 192 тис. осіб. Період 1783–1883 рр. дійсно став «чорним століттям» в історії народу. Діяльність Ісмаїла Гаспринського, Асана Нурі, Номана Челебіджіхана та інших ознаменувала добу національного відродження кримських татар, що підготувала їхні наступні національно-визвольні змагання.

Ісмаїл Гаспринський з газетою «Терджиман».

У своїй лекції Андрій Іванець проводив паралелі між минулим і сьогоденням Криму та кримськотатарського народу.
Доцент кафедри історії України Національного університету «Чернігівський колегіум» Ірина Петриченко розповіла, що зустріч з істориком викликала значний інтерес студентської аудиторії, свідченням чого, зокрема, стали запитання студентів до лектора. Лекція була наповнена почуттям патріотизму, розумінням, що Крим є невід’ємною складовою суверенної України, до складу якої він неодмінно повернеться, наголосила викладачка.

Пресслужба
Інституту дослідження Голодомору