Андрій Козицький про Голодомор в контексті геноцидів та голод як інструмент політичного впливу у ХХ ст.

5 Грудня 2019

Тривають лекції в рамках Всеукраїнської історичної зимової школи «Голодомор: знати, щоб жити».

5 грудня 2019 року відвідувачі мали змогу ознайомитися з дослідженнями  Андрія Козицького – кандидата історичних наук, доцента кафедри нової та новітньої історії зарубіжних країн Львівського національного університету імені Івана Франка, автора першого українського посібника про геноциди людства.

На першій лекції «Голодомор у контексті геноцидів ХХ ст.: універсальність та унікальність масової екстермінації українців голодом» дослідник розповів про визнані у світі геноциди, а також ті факти масового вбивства, які претендують на міжнародне визнання геноцидом.

Андрій Козицький проаналізував праці всесвітньо відомих дослідників геноцидів, які визначили обов’язкові обставини-ознаки усіх геноцидів:

  • —  широко маніфестована ідеологічна першооснова геноцидних дій;
  • —  беззахисність та вразливість жертв, що стає наслідком їх суспільного виключення та віктимізації;
  • —  суттєва перевага організаторів геноцидних дій у силі, організованості, можливостях координувати свої дії та тривалий час підтримувати їх високу інтенсивність на великих за розмірами територіях;
  • —  систематичність та послідовність геноцидних дій;
  • —  монополія на застосування насилля.

Лектор зупинився на унікальних особливостях Голодомору-геноциду української нації:

  • —  українці чисельно найбільші серед тих народів, які в ХХ ст. зазнали геноциду;
  • —  Голодомор є одним із двох у ХХ ст. випадків геноциду, який відбувся на території, де жертви складали настільки переважну більшість населення – понад 75 % загалу мешканців;
  • —  геноцид українців (як і казахів) відбувся не просто у мирний час, а після тривалого періоду мирного життя;
  • —  Голодомор українців є одним із трьох випадків геноцидів ХХ ст., під час яких жертви майже не мали шансів на втечу.

На другій лекції «Найдешевша зброя: голод як інструмент політичного впливу у ХХ ст.» Андрій Козицький розповів, що перші факти знищення групи людей через позбавлення доступу до продуктів харчування фіксуються ще у первісному суспільстві.

Також застосування голоду фіксується і в давніх писемних джерелах, зокрема у Біблії.

Одним із найбільших фактів впливу на суспільство через голод є блокада Німеччини у період Першої світової війни, внаслідок чого загинуло 763 тисячі жителів Німецької імперії. У ХХ ст. масове голодування було поширене у концтаборах, зокрема у радянських і нацистських.

Андрій Козицький зупинився на механізмі масового штучного голоду в Україні 1921–1923 років, який більшовики використали для придушення масового повстанського руху. «Голод 1921–1923 років можна назвати генеральною репетицією перед Голодомором-геноцидом», – наголосив лектор. Також Андрій Козицький навів факти закупівлі у Європі партії найдорожчих на той час автомобілів Ролс-Ройс у час, коли на підконтрольній більшовиками території помирали мільйони українців.