«Доленосні часи»: Музею Голодомору передали унікальну книгу спогадів Александра Вінербергера

13 Грудня 2022

Музей Голодомору отримав у подарунок книгу спогадів Александра Вінербергера Hart auf hart. 15 Jahre Ingenieur in Sowjetrussland («Доленосні часи. 15 років інженера в радянській Росії»). Це унікальне видання придбав у Німеччині благодійник Андрій Валерійович Кравченко.

Hart auf hart — це спогади австрійського інженера Александра Вінербергера про його життя в Радянському Союзі впродовж 1917–1933 років. Три розділи присвячені його перебуванню в Україні, де в 1932–1933 роках йому доручили модернізувати харківську фабрику з виробництва пластмаси. Саме в тоді він і зробив свої знамениті світлини – фотодокази Голодомору.

У 1939 році, вже після повернення в Австрію, він видав книгу спогадів про своє життя СРСР, у якій без купюр описав нелюдські методи і засоби, якими будували країну «робітників і селян». Водночас він намагався розвінчати брехню, якою було оповите «будівництво соціалізму». Описане він проілюстрував своїми фото, таємно вивезеними до Австрії. Загалом мемуари вміщують понад 200 сторінок тексту та світлин.

Варто зауважити, що примірник книжки, яку тепер має у своїх фондах Музей Голодомору, чудово зберігся, хоч і був виданий у 1939 році. Видання видрукуване на папері хорошої якості, а друк світлин просто вражає.

Щиро вдячні за такий подарунок, адже примірників цієї книги у світі залишилося не так і багато.