Доповнене видання про «кулінарні рецепти» Голодомору у нашій книгозбірні

9 Липня 2019

Книгозбірня Меморіалу жертв Голодомору поповнилася виданням «Україна – 1933: кулінарна книги. Пам’ять людська». Книга вийшла у світ у місті Суми. Видання умовно можна поділити на три частини:

  • Графічна серія художника Миколи Бондаренка – 89 гравюр із «кулінарними рецептами», до яких змушені були вдаватися люди, щоб вижити. Унікальні роботи художника, який є уродженцем Буринського району (Сумська область). Роботи Миколи Бондаренка експонувалися на усіх континентах світу.
  • Спогади очевидців Голодомору розширюють сприйняття графічних робіт. 
  • Архівні документи доповнюють загальну картину Голодомору на прикладі сучасного Буринського району Сумської області.

«Починаючи цикл робіт гравюрою, на якій зображено ключки, за допомогою яких штирхачі шукали закопані селянами продукти після того, як збирали зі столу останні крихти. Кожну ключку художник добавив  радянською символікою, адже у свідомості українського селянина серп і молот досі асоціюється зі словами «смерть і голод». Кожен графічний аркуш супроводжується текстом : «Україна – 1933». Роль лапок у тексті гравюр виконують червоні зірки, які постійно нагадують про перебування в той час нашої Батьківщини в «зоні». Це про неї  мудро сказав свого часу Євген Сверстюк: “Всі ми були в зоні, одні – по той бік, інші – по цей”», – зазначає мистецтвознавець Петро Нестеренко.