Дослідження злочинів совєцької доби – це «щеплення» від тоталітарного минулого: презентовано збірник матеріалів міжнародної конференції

1 Липня 2022

У четвер, 30 червня, відбулася онлайн–презентація збірника матеріалів V Міжнародної науково–практичної конференції «Інтердисциплінарні підходи у дослідженні Голодомору–геноциду».

У презентації взяли участь науковці різних галузей, що досліджують тему Голодомору–геноциду.

Конференція відбулася 25 листопада 2021 року. Проте  в умовах повномасштабної російсько–української війни вони набули особливої актуальності та символізму. Адже очевидними є паралелі між політикою комуністичного тоталітарного режиму й сучасною війною Росії з метою знищення українців.

«Нині ми чітко бачимо взаємозалежність та похмурий символізм цілої низки історичних подій минулого, – зазначила у своєму виступі директорка Інституту дослідження Голодомору, докторка історичних наук Світлана Маркова. – Зокрема, у рік 90–річчя початку Голодомору–геноциду 1932–1933 рр., кремлівський режим знову вдається до використання голоду як інструмента винищення та упокорення українців. Путін повторює дії своїх політичних комуністичних попередників ХХ століття.  Нинішня ситуація в українських, окупованих росіянами, містах і селах болісно нагадує про людиноненависницькі тоталітарні практики ХХ ст. Сьогодні злочинні дії Росії створюють загрозу для продовольчої безпеки не лише України, але й низки інших країн, які залежать від постачання харчів із нашої держави».

Пані Маркова наголосила, що робота Інституту є актуальною і набуває важливості у дні російсько–української війни. «Коли ми, співробітники Інституту, писали про мільйони українців, котрих комуністичний тоталітарний режим убив, знищив, стратив, змусив страждати, до кінця не усвідомлювали, що «непокаране зло» знову буде жорстоко вбивати, нівечити українців у своїй державі, на своїй землі, – додала вона. – Співробітники Інституту, які добре вивчили механізми геноцидної політики Кремля, сьогодні чітко усвідомлюють, що з ворогом, який прийшов нас знищити, домовлятися неможливо. Науковці Інституту пропонують шляхи дослідження злочинів совєцької доби з метою «щеплення» від совєцького минулого».

Збірник присвячений Голодомору 1932–1933 рр., а також масовому штучному голоду 1921–1923 рр. та іншим проявам злочинної політики комуністичного режиму СРСР щодо України. Головна увага зосереджена на витоках, механізмах здійснення та наслідках організованого більшовиками геноциду української нації.

У збірнику вміщено 30 матеріалів майже 40 науковців, серед яких є як молоді дослідники, так і провідні фахівці з вивчення Голодомору–геноциду: Дмитро Білий, Лариса Засєкіна, Гання Капустян, Андрій  Козицький, Вікторія Малько, Світлана Маркова, Василь Марочко, Іван Петренко, Наталя Романець, Володимир Сергійчук, Олеся Стасюк, Анатолій Філінюк, Інна Шугальова та інші.

Представлені у виданні матеірали розглядають колоніально–репресивну та геноцидну політику Москви щодо України у широкій історичній ретроспективі, показують її тяглість та послідовність упродовж 1921–2022 рр.

Видання буде корисним освітянам, історикам, політологам, правникам, громадським діячам та усім, хто цікавиться історичним минулим України.

Переглянути матеріали, вміщені в збірнику, можна тут.