Франція приєдналася до справи України проти Росії у Міжнародному суді ООН

15 Вересня 2022

Франція приєдналась до інших країн

і подала заяву про втручання у розгляд справи щодо обвинувачення РФ

за фактами вчинення геноциду українського народу 

у Міжнародному суді ООН

У Міжнародному суді ООН (далі – МС ООН) у Гаазі заявили, що 14 вересня Французька Республіка відповідно до ст. 63 Статуту МС ООН подала заяву про втручання у розгляд справи «Україна проти РФ», за якою Росію обвинувачують у вчиненні геноциду українського народу під час повномасштабного вторгнення в Україну.

Досить довгий час президент Франції Еммануель Макрон вагався назвати дії РФ в Україні геноцидом. Тому ця заява є перемогою української дипломатії у справі донесення правди про події, що відбуваються нині в Україні.

У заяві про вступ до справи Франція наголосила, що, будучи учасником Конвенції про запобігання злочину геноциду та покарання за нього, вона «вважає за необхідне скористатися правом вступити в цю справу, особливо через особливий характер Конвенції…, в якій «договірні держави не мають жодних власних інтересів і мають лише загальний для всіх і кожного інтерес, саме досягнення тих високих цілей, які є сенсом існування конвенції»[1].

Участь Франції у розгляді справи може бути оскаржена Російською Федерацією відповідно до ст. 83 Регламенту Суду. Для цього мають бути подані письмові зауваження. Про це нагадали в МС ООН.

Нагадаємо, що 26 лютого 2022 року Україна подала до Міжнародного суду ООН позов щодо порушення Росією Конвенції про запобігання злочину геноциду та покарання за нього.

У позові, зокрема, спростовується російський наклеп на Україну про геноцид на Донбасі. При цьому чітко зазначається, що наведена офіційними особами РФ необґрунтована інформація про геноцид була виправданням визнання незалежності «республік» Донбасу та початку відкритої військової агресії проти України. Зі свого боку Україна навела перелік злочинів з боку РФ у хронологічній послідовності від 2014 року. Офіційний Київ закликав розглянути дії російських військових та риторику президента РФ В. Путіна, який «заперечував існування українського народу» як ознаки до вчинення геноциду української нації[2].

Офіційний Київ того ж дня подав клопотання про запобіжні заходи, головним посилом якого було прохання до МС ООН зобов’язати Росію зупинити військові дії в Україні. Володимир Зеленський у розмові з Генеральним секретарем ООН Антоніу Гутеррішем офіційно закликав кваліфікувати дії та заяви РФ геноцидом українського народу[3].

Для майбутнього судового засідання в Україні було розпочато збір доказів вчинення воєнних злочинів російськими військовослужбовцями та офіційними особами Росії. Також було створено Незалежну міжнародну комісію ООН з розслідування дій РФ проти України для фіксації порушень прав людини, міжнародного гуманітарного права та інших злочинів, пов’язаних із російською агресією. Основне завдання – встановити підозрюваних, зібрати докази та підготувати матеріали, щоб винні понесли покарання.

У відповідь на позов України МС ООН 16 березня зобов’язав РФ негайно припинити вторгнення в Україну. У Москві відмовились виконувати рішення суду, засвідчивши своє ставлення до міжнародного права як до механізму маніпуляції у власних інтересах.

Після звільнення Київщини від російських окупантів там були виявлені тіла мирних жителів, закатованих і жорстоко вбитих ворогом. 3 квітня 2022 року в Росії вийшла стаття «Що Росія має зробити з Україною», текст якої пояснював вбивства та звірства, вчинені над мирними мешканцями. Стаття є одним із доказів свідомого геноциду українців.

Відкрита налаштованість російського керівництва на продовження обраного курсу та збільшення в геометричній прогресії кількості доказів про злочини військ РФ на півночі Київщини та в Маріуполі, стали лакмусовим папірцем для розуміння безперспективності перемовин про завершення бойових дій. 14 квітня Верховна Рада України ухвалила заяву «Про вчинення російською федерацією геноциду в Україні». За відповідну постанову №7276 проголосували 363 народні депутати.

Навесні свою позицію щодо підтримки офіційного Києва у визначенні російських дій геноцидом висловили лідери багатьох країн. Серед них: президент і експрезидент США Джозеф Байден і Дональд Трамп, президент Польщі Анджей Дуда та глава польського уряду Матеуш Моравецький, прем’єр-міністр Канади Джастін Трюдо, прем’єр-міністр Естонії Кая Каллас та інші. Наприкінці травня була оприлюднена заява понад 40 країн і ЄС щодо підтримки справи «Україна проти РФ».

1 липня Україна подала Меморандум до МС ООН. У ньому зазначено, що РФ порушила Конвенцію про геноцид, виправдовуючи свою військову агресію безпідставними звинуваченнями України в «геноциді». Міністр закордонних справ Дмитро Кулеба підкреслив, що «це важливий крок для притягнення РФ до відповідальності і відшкодування завданої шкоди»[4].

13 липня 42 країни і ЄС оголосили про намір вступу в справу «Україна проти РФ» щодо застосування Конвенції про геноцид. Свої меморандуми про вступ одразу подали Литва, Латвія, Нова Зеландія і Велика Британія. Згодом доєдналися Естонія, Канада, Польща, Чехія та Ірландія.

21 липня група американських сенаторів представила у Верхній палаті проєкт резолюції про визнання дій РФ в Україні актом геноциду українського народу.

Всі міжнародні партнери України підтримують боротьбу українського народу за свою свободу. Окрім фінансової та військової допомоги вони сприяють накопиченню та передачі інформацію в рамках справи «Україна проти РФ» до МС ООН.

Чим далі продовжується російсько-українська війна, тим більш переконливими для всього світу стають докази геноцидних намірів та дій РФ в Україні. Жертви рашистського режиму в Москві та їх зомбованих послідовників не будуть забуті.

[1] https://www.icj-cij.org/public/files/case-related/182/182-20220914-PRE-01-00-EN.pdf

[2] https://www.icj-cij.org/public/files/case-related/182/182-20220227-APP-01-00-EN.pdf

[3] https://twitter.com/ZelenskyyUa/status/1497633441331953667?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1497633441331953667%7Ctwgr%5E7e4757d53ea7c402525bc688f0b92a09dc387fab%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fwww.eurointegration.com.ua%2Fnews%2F2022%2F02%2F26%2F7134777%2F

[4] https://twitter.com/DmytroKuleba/status/1542886114565963777

Дмитро БАЙКЄНІЧ,

Кандидат історичних наук,

провідний науковий співробітник

Інституту дослідження Голодомору

Національного музею Голодомору-геноциду