«Я про них пам’ятатиму…» — нова стрічка про Голодомор

26 Листопада 2019

22 листопада в Музеї Голодомору відбулася презентація документального фільму «Я про них пам’ятатиму…», що розповідає історію Голодомору та досі невідомі факти про нього.

У стрічці детально розглядаються механізми вчинення злочину: “чорні дошки”, “закон про 5 колосків”, заборона виїзду, паспортна система, хлібозаготівельна кампанія. Через запитання 11-річного Юрка до батька, розповідається історія Голодомору та її досі невідомі факти. Головний герой є онуком Михайла Іллєнка, автора сценарію фільму Толока, що у свою чергу охоплює 14 важливих фрагментів історії України серед яких Голодомор.

Прийшовши до кінотеатру на допрем’єрний перегляд фільму, у хлопчика виникає низка запитань про геноцид українського народу, які він обговорює з татом: «чому люди помирали?», “чому стався Голодомор?», «що таке геноцид?», «хто винен?».

Науковими консультантами фільму стали провідні дослідники — О.Стасюк, Р.Сербин, В.Сергійчук, В.Марочко, Ф.Турченко, І.Шугальова, М.Антонович, А.Кісь.

«За моїми підрахунками, 82 райони УСРР були на “чорних дошках”. Це фактично майже третина районів. Якщо пересічна порайонна смертність в районах України становила 30-35%, то у районах режиму “чорних дощок” – 50-70%. Фактично половина (а то й більше) села вимирало. І в архівних документах навіть зберігся факт — у селах, які повністю вимерли, на найвищій точці вивішували чорний прапор», – говорить Василь Марочко.

За свідченнями судмедексперта Андрія Кіся, який дослідив місця злочинів комуністів, пов’язаних з убивствами голодом дітей у Харкові, дитячі притулки ставали дитячими душогубками. Зокрема, в притулку «Комуністка», куди звозили з Харківського залізничного вокзалу дітей, що тікали від голоду з сіл України, смертність була величезною.

«Тема Голодомору в українському кіно в принципі не може бути вичерпана. Але якщо говорити про фільми, присвячені виключно цій темі, то можу, на жаль, згадати лише один. Це повнометражний український фільм, якому вже понад 30 років, “Голод-33” Олеся Янчука», – сказав екс-голова Держкіно Пилип Іллєнко.

Фільм вироблено компанією «Євразія-Медіа».