Кількість жертв Голодомору-геноциду в Україні намагаються штучно применшити, – науковці

13 Вересня 2018

Дослідники Голодомору в Україні 1932-1933 років заявляють про спроби окремих істориків насадити думку українському та світовому співтовариству про значно меншу кількість жертв злочину сталінського режиму – геноциду українців, аніж це вказано в багатьох дослідженнях іноземних та українських науковців. Про це йшлося під час відкриття виставки «Голодомор-геноцид  мовою чисел» в Національному музеї «Меморіал жертв Голодомору».

 

Основна мета виставки – привернути увагу до проблеми різних кількісних показників жертв Голодомору в Україні і попередити спроби заперечення факту геноциду проти українців в 1932-1933 роках.

 

«Назвати точну кількість жертв Голодомору-геноциду проти українського народу не може жоден історик. Причини лежать спершу в запереченні самого злочину, а пізніше – в приховуванні архівних джерел і свідомого фальшування статистичних матеріалів радянською владою, а тепер і її правонаступницею – Росією.

 

Вже кілька років поспіль ми бачимо намагання окремих науковців поставити крапку у питанні: «А скільки ж було убито в роки Голодомору?». І при чому цю крапку хочуть поставити біля втрат у кількості 3,9 мільйонів. Ми вирішили підготувати виставку, яка покаже різні підходи та різні оцінки втрат від Голодомору, починаючи з 1933 року і по 2018», – розповіла генеральний директор Національного музею «Меморіал жертв Голодомору», кандидат історичних наук Олеся Стасюк.

 

Виставка говоритиме з відвідувачем цифрами офіційної радянської статистики, в тому числі покаже результати всесоюзних переписів 1926 року, репресованого – 1937 року, сфальшованого – 1939 року. Наведені погляди сучасників та свідків того злочину: тих, хто вижив під час Голодомору, іноземних журналістів і дипломатів, українських і російських демографів, істориків, а також численних дослідників.

За словами організаторів виставки, радянські історики називали 2,5 – 3,5  мільйонів жертв Голодомору в Україні. Проте пізніше, відколи засекречені документи з державних архівів колишньої УРСР стали доступні і дослідники почали ширше вивчати злочин радянської влади проти українського народу, – науковці говорять про кількість жертв від 6,8 до 7,5 мільйонів осіб. 

 

«На жаль є група науковців, сучасників, які починають знову говорити про 3,9 мільйонів жертв Голодомору в Україні. І вони вважають свою думку єдино правильною. Важливо, що ця ж цифра (3,9 мільйонів жертв) співпадає з даними радянських науковців, які спершу взагалі заперечували злочин радянської влади проти українців.

Голодомор 32-33 років повністю відповідає міжнародній конвенції 1948 року про геноцид. Радянська влада мала намір знищити український народ. Окрім того, Голодомор визнаний геноцидом українців відповідно до рішення українського суду.

На виставці «Голодомор-геноцид мовою чисел»  наводено цитати і дані як організаторів Голодомору, так і науковців, які досліджували і писали про цей злочин. 6,8 – 7 – 10 мільйонів, близько третини тодішнього населення України: називають різні цифри жертв. Але об’єктивна цифра – близько 7 мільйонів вбитих голодом українців», – розповів співголова Громадського комітету з вшанування пам’яті жертв Голодомору-геноциду Іван Васюник, який вже 20 років займається справою збереження пам’яті та поширення інформації про історію Голодомору.

 

Науковці закликали продовжувати дослідження Голодомору в Україні 1932-1933 рр., а також звернулись до влади з проханням відновити, розпочату в 2008 році, роботу над Національною книгою пам’яті – перевидати мартиролог, до якого занесено імена жертв Голодомору. Окрім того, генеральний директор музею «Меморіал жертв Голодомору» Олеся Стасюк анонсувала всеукраїнський семінар для директорів, методистів шкіл на предмет викладання історії Голодомору в школах, який є спільним проектом Міністерства освіти і науки України та Національного музею «Меморіал жертв Голодомору».

Міністр культури України Євген Нищук також додав, що дослідження про Голодомор в Україні повинні продовжуватись.

«Занадто тривалий час найбільша трагедія XX століття – Голодомор-геноцид в Україні – була під грифом заборонено і «мовчати», щоб зараз дозволили собі ставити будь-які крапки у визначенні тієї чи іншої кількості жертв. В одному році сідало за парту 45 чи 60 дітей, а наступного року вже за цими партами було 6, 4, 5 дітей. І досі немає підтвердження по них. І це мільйони! А скільки ненароджених? Ми не можемо зменшувати масштаби, бо це є не по-людськи. І тому дискусії, наукові дослідження повинні тривати далі. І от якраз подібні заходи як виставки, конференції, збірки цих конференцій щодо Голодомору – повинні бути»,наголосив Міністр культури Євген Нищук. 

 

Великий вклад в дослідження Голодомору в Україні 1932-1933 років робить Всеукраїнська правозахисна організація «Меморіал» імені Василя Стуса. Зокрема, до 85 роковин Голодомору організацією було видано збірник матеріалів Міжнародної наукової конференції «Штучні голоди в Україні ХХ століття», яка відбулася в Києві в травні 2018 року.

«Представники уряду визнали, що людські втрати лише в Україні становлять 9 мільйонів душ. В університетському середовищі говорять про 40-50% від усього населення України, і я вважаю цю цифру (15-16 мільйонів) точнішою».

З донесення Серджо Граденіго, віце-консула Королівства Італії в Харкові. 22 червня 1933 р.

 

Нагадаємо, 24 листопада 2018 року – 85 роковини Голодомору в Україні 1932-1933 років. Задля гідного вшанування пам’яті жертв геноциду та поширення правди про цей страшний злочин у світі Національний музей «Меморіал жертв Голодомору» започаткував ряд освітньо-наукових заходів. Зокрема, 1 вересня стартувала Міжнародна акція «Запалімо свічку пам’яті», учать в якій вже взяли 12 країн світу. Акція триватиме до 24 листопада – Дня пам’яті жертв Голодомору і відбудеться у 85 країнах світу. Детальніше про заходи, можна дізнатись на сайті музею.