Фрагмент музейного комплексу - дівчинка з колосками

Міністерство закордонних справ відкликало патронат над «Німецько-українською комісією істориків» (DUHK)

24 Вересня 2020

Українська сторона офіційно заявляє про відкликання патронату Міністерства закордонних справ  над «Німецько-українською комісією істориків» (DUHK).

Про це повідомило Посольство України у ФРН. Там наголосили, що українська сторона ніколи не розглядала і не розглядатиме згадану інституцію (DUHK) як повноцінну двосторонню міждержавну комісію з питань взаємної історії, як це відбувається у відносинах між Німеччиною та низкою східноєвропейських держав.

Також українська сторона ініціювала перед офіційним Берліном створення на винятково паритетних засадах повноцінної Міжурядової українсько-німецької комісії з історичних питань для системного та об‘єктивного дослідження спільних сторінок історії. 

З точки зору офіційного Києва DUHK являє собою не що інше, як суто німецьку асоціацію істориків, ініційовану Товариством історикинь та істориків Німеччини (Verband der Historikerinnen und Historiker Deutschland, VHD) у вересні 2014 року та організаційно оформлену як окремий комітет цього Товариства (VHD).

27 лютого 2015 року в Мюнхені відбулося установче засідання «комісії», до її роботи німецькою стороною були нею ж адресно запрошені вибрані українські історики на чолі з паном Грицаком, які з першого дня і досі представляють винятково самі себе. Координує діяльність «комісії» Університет імені Людвіга Максиміліана (Мюнхен), який фактично виступає її секретаріатом. На пропозицію колишнього Федерального міністра закордонних справ Ф.-В. Штайнмайєра від 29 березня 2016 року тодішніми главами МЗС Німеччини та України цю «комісію» було взято під їх патронат.

Ця «комісія» свідомо самоусунулася із публічного громадського дискурсу у ФРН щодо найбільш резонансних сторінок спільної історії. Це особливо проявилося під час пленарного обговорення у травні 2017 р. у Бундестагу основоположного питання утвердження історичної відповідальності Німеччини перед Україною за злочини нацизму, яке «комісія» проігнорувала.

Черговим лакмусовим папірцем позиції «комісії» стала пряма відмова від участі у дискусіях щодо визнання Бундестагом Голодомору 1932–33 років геноцидом українського народу на основі відповідної народної петиції, попри відповідні звернення до «комісії» від депутатів німецького парламенту. Лише під шаленим тиском громадськості «комісія» була зрештою фактично примушена організувати єдиний захід на цю тему, а саме вебінар 24 вересня 2020 року. 

Разом з тим, за п‘ять років «роботи» «комісія» так і не підготувала і не видала жодної публікації щодо спільних сторінок історії для ознайомлення широкої німецької громадськості. Відтак, «комісія» остаточно втратила рештки довіри української сторони. Більше того, протягом останнього року не посилилося враження, що в існуючому форматі діяльність відповідає національним інтересам України. Саме це й стало останньою краплею терпіння  і спричинило відкликання патронату МЗС України. 

Джерело: Посольство України у ФРН