Музей презентував виставку «Церква на захисті християнського і національного»

17 Травня 2019

17 травня 2019 року до Міжнародного дня музеїв, що відзначається 18 травня, та Дня пам’яті жертв політичних репресій, що цього року припадає на 19 травня, Національний музей «Меморіал жертв Голодомору» презентував виставку «Церква на захисті християнського і національного». Виставку відкрила генеральний директор музею Олеся Стасюк, згадавши про історичну подію 22 травня 1919 року, коли вперше була відслужена літургія українською мовою. Її відслужив о. Василь Липківський у супроводі хору під керівництвом Миколи Леонтовича у Військовому Микільському Соборі в Києві. Незабаром більшовики вбили Леонтовича, знищили УАПЦ, розстріляли Липківського, зруйнували Микільський Собор. 

Репресії й переслідування духовенства тривали паралельно зі знищенням та цензуруванням української інтелігенції, політичних і громадських діячів та депортаціями хліборобів за межі України. Апогеєм всього став геноцид – Голодомор 1932–1933 рр., під час якого було вбито понад 7 мільйонів українців.

Глава і Отець Української Греко-Католицької Церкви Блаженний Святослав (Шевчук) подякував музею за привернення уваги до історії української церкви та підкреслив особливість даної виставки, яка розповідає про важливу роль церкви в житті українського народу в періоди відсутності незалежної держави. Саме національна церква у притаманній їй формі продовжувала говорити про незалежність – автокефальність – та перебирати на себе яскраву політичну функцію. Саме тому репресії й переслідування духовенства тривали паралельно зі репресіями інтелігенції та хліборобів.

Блаженніший Святослав нагадав про роль Митрополити Андрея (Шептицького) в розголошенні інформації в Європі про масову смертність українців від голоду 1932-1933 рр., створеного радянською владою.

З вітальним словом до гостей звернувся ректор Київської православної богословської академії протоієрей Олександр Трофимлюк. Отець Трофимлюк подякував Меморіалу жертв Голодомору за роботу над виставкою, мета якої пояснити пересічному громадянину «ціну сьогодення української церкви», через що вона пройшла до автокефалії.

У презентації взяв участь колекціонер та друг музею Дмитро Піркл, який надав з своєї приватної колекції для даної виставки раритетні видання з історії формування УАПЦ у 1920-1940-их роках. Ці унікальні видання в часи радянської влади були вилучені з усіх книгозбірень України і знищені, щоб не залишилося жодної згадки про українську церкву і її діяльність, та жодного доказу про те, що це була цілком спроможна і сформована структура з інтелігентів і філософів, готових вести націю вперед.

Запрошуємо до музею подивитися виставку «Церква на захисті християнського і національного», яка розповідає шлях Української Церкви до отримання автокефалії сьогодні, розглядає її знищення більшовиками через призму концепції Рафаеля Лемкіна щодо геноциду української нації та показує боротьбу, шляхи збереження та відродження Української Церкви.