Найвідоміша картина про Голодомор вже в Україні!

23 Лютого 2020

23 лютого 2020 року до України прибула одна із найвідоміших картин про Голодомор художника Віктора Цимбала «Рік 1933». Написана в 1936 році й презентована на виставці у Буенос-Айресі (Аргентина, Південна Америка), вона є чи не найпершим твором мистецтва про геноцид української нації.

В Міжнародному аеропорті «Бориспіль» Міністерство культури, молоді та спорту України разом із Музеєм Голодомору зустріли Юрія Савчука, українського історика, кандидата історичних наук, старшого наукового співробітника Інституту історії НАН України, який доставив роботу Віктора Цимбала в Україну.

Олеся Стасюк, директорка Національного музею Голодомору-геноциду: «Передача і повернення мистецьких та історичних цінностей, пов’язаних із Голодомором, в Україну є дуже важливим процесом для створення єдиного й цілісного Музею Голодомору. Неможливо оцінити вартість картини Віктора Цимбала — твору, що був написаний за 3 роки після вчинення совєцькою владою геноциду українського народу. Це полотно у 1936 році розповідало нашу історію там, за кордоном, в Америці. Одним із ключових завдань команди музею сьогодні є пошук та збирання унікальних артефактів, що стосуються 1932–33 років, в Україні та за кордоном».

Команда Музею Голодомору дякує Міністерству культури, молоді та спорту  України за співпрацю у процесі передання картини в Україну. Після отримання інформації про намір УВАН у США передати полотно українського художника зарубіжжя Віктора Цимбала «Рік 1933» команда Музею Голодомору та МКМС спільно з МЗС України, Генеральним консульством Україні у Нью-Йорку, Державною митною службою України, Департаментом культури КМДА, Інститутом історії України НАН України та авіакомпанією «МАУ» займалися оформленням офіційних документів і транспортуванням картини.

Як повідомляє МКМС, разом з картиною Віктора Цимбала УВАН у США подарувала Україні монографію за редакцією відомого українського художника і мистецтвознавця Святослава Гординського «Віктор Цимбал. Маляр і графік», видану в Нью-Йорку 1972 року, а також книгу спогадів дружини художника Тетяни Михайлівської-Цимбал «Спогади. Моє життя на еміграції» з дарчим написом Дори Винницької, доньки світлої пам’яті викладачки Української вільної академії наук у США Марії Іщук-Варварової, яка була співавторкою вказаного видання.

Нагадаємо, 21 лютого 2020 року в Генеральному консульстві України в Нью-Йорку відбулася урочиста церемонія передання, під час якої Генеральний консул України Олексій Голубов прийняв картину від Президента академії Альберта Кіпи.

У березні картину представлять у Музеї Голодомору, де кожен охочий зможе її оглянути.

Віктор Цимбал — випускник української Студії пластичного мистецтва в Празі й празької Художньо-промислової школи, родом із Черкащини. Перебуваючи в еміграції в далекій Аргентині, він не поривав контактів з Україною. Художник глибоко переживав Голодомор, що спонукало до написання одного з найвиразніших творів, присвячених геноциду — «Рік 1933».

Картина вважається вершиною досягнень митця в поєднанні глибокого історіософського змісту з дозрілою мистецькою формою. Це полотно — звинувачувальний присуд українця нелюдському сталінському режиму. Віктор Цимбал зобразив тему Голодомору не ілюстративно, а символічно: померлі від голоду матір з дитиною піднімаються в Небо. Образи виражають порив угору і велич спокою вічності.