Платформа європейської пам’яті та сумління розкритикувала експозицію Дому європейської історії

4 Грудня 2017

20 листопада 2017 року Платформа європейської пам’яті та сумління (членом якої є Національний музей «Меморіал жертв Голодомору») представила звіт ознайомчої поїздки 19 експертів з 9 країн до музею «Будинок історії Європи» в Брюсселі. Музей був відкритий в травні 2017 року і є проектом Європейського парламенту. Детальніше про це ми писали

 

Звіт складається з п’яти частин, в яких проаналізовано загальні меседжі експозиції та лінія наративу. Детально розглянуто всі історичні теми, представлені в експозиції. Серед виявлених фактологічних помилок допущено невірне і принизливе висловлення щодо геноциду українців 1932-1933 року: відсутнє вживання терміну «Голодомор», масова смертність українців в 1932-1933 років пояснена тим, що «колективізація спричинила голод в СРСР, більшою мірою на території України і Кавказу».

 

У висновку звіту говориться, що Будинок історії Європи не в змозі представити європейську історію в трьох вимірах: структурі, концепції та фактах. Експерти зазначили, що «відвідувачі отримують ідеологічно упереджену, хаотичну наративну лінію з багатьма недоліками або навіть фальсифікаціями. Основна ідея відсутня, і, мабуть, вона затьмарюється обмеженою марксистською концепцією». 

 

“Ми сподіваємось, що цей звіт стане відправною точкою для загальноєвропейських, відкритих і широких дебатів, які призведуть до реконструкції Будинку європейської історії. Європейський Союз заслуговує на збалансовану, неідеологічну та привабливу виставку, яка б представила спільні корені та цінності, що становлять ідентичність і свідомість сьогоднішньої Європи “, – коментує Горан Ліндблад, президент платформи.

 

 

На підставі даної доповіді Платформа європейської пам’яті та сумління закликала Європарламент (оскільки під його егідою створювався музей) провести широке обговорення щодо внесення змін до основної експозиції Будинку історії Європи із залученням експертів із усіх країн – членів ЄС.