Презентація виставки "Незламні"

24 Листопада 2016

24 листопада у Національному музеї «Меморіал жертв Голодомору» відбулася презентація проекту «Незламні», що розповідає про 15 українців, яких пережите в 1932-1933 роках не знищило ані фізично, ані духовно.

«Голодомор – це частина трагічної історії України. Лише після здобуття української незалежності у 1991 році ми поступово відкривали для себе ці жахливі сторінки, коли мільйони українських громадян було замордовано комуністичним тоталітарним режимом.  Це була чітко спланована акція, яка мала на меті знищити українських дух на нашій землі. Але ми пережили цю трагедію, і сьогодні наша місія – не забувати трагічні події. Не для того, щоб поставити галочку перед мільйонами загиблих в цій трагедій, а зробити висновки і робити Україну економічно і соціально потужною та незалежною державою Європи. Ці п’ятнадцять історій  – це дуже показові свідчення, це дуже показові переживання цих людей. Я дякую Інституту національної пам’яті за величезну роботу і з підготовки заходів до вшанування пам’яті жертв Голодомору, і з підготовки до відкриття цієї експозиції», – наголосив під час виступу Віце-прем’єр-міністр України Павло Розенко.

 

«Щороку до сумних роковин пам’яті жертв Голодомору ми підходимо з новою темою. Минулого року важливою темою для нас були «Люди правди» – ті українці та представники інших народів, які не боялися писати про Голодомор 1932-33 років, попри те, що багатьом з них це коштувало ув’язнення та навіть життя. Темою цьогорічних відзначень ми обрали гасло «Голодомор не зламав» – розповідаємо історії конкретних людей, які пережили Голодомор, які змушені були ховати своїх рідних, пережили страшні втрати, але разом з тим, Голодомор їх не зламав, вони залишилися людьми, українцями», – розповів Голова Українського інституту національної пам’яті Володимир В’ятрович.

 

«Вони різні люди – відома українська художниця Катерина Білокур, яка пережила страшні лиха Голодомору 1932-33 років, Євгенія Сакевич-Даллас, яка стала відомою американською фотомоделлю , Євгенія Мірошниченко, яка стала відомою оперною дівою,  Іван Світличний, який став поетом, дисидентом, Микола Руденко був одним із засновників Української Гельсінської спілки, це і наш сучасник – Левко Лукяненко, який написав «Акт проголошення незалежності України». Всі ці люди перейшли через страшні часи, але не зламалися, і саме завдяки їм ми можемо казати, що попри мільйони вбитих, Голодомор не зламав Україну», – підкреслив Володимир В’ятрович.


Також у презентації взяв участь  Президент Європейської платформи пам’яті та сумління, Віце-президент ПАРЄ Горан Ліндблад. Він сказав: «Зараз нам надзвичайно важливо нагадувати людям про злочини тоталітарного режиму, які трапилися. Мабуть, говорячи про український великий голод, ми говоримо про один з найбільших злочинів тоталітарної системи, який можна порівняти хіба що з подібним голодом, який був вчинений Мао Цзедуном під час культурної революції. І ми маємо про це пам’ятати. Без розуміння цих подій та історичних процесів, які відбувалися в історії раніше, ми не зможемо мати повного розуміння та усвідомлення того, що відбувається наразі».

 

Виставка «Незламні» буде демонструватися у Національному музеї «Меморіал жертв Голодомору» до кінця грудня 2016 року.

 

Джерело : УІНП http://www.memory.gov.ua/news/nezlamni-u-kievi-vidkrilas-vistavka-do-83-kh-rokovin-golodomoru