Презентація навчального посібника для вчителів «Голодомор 1932–1933 років — геноцид української нації»

23 Листопада 2021

23 листопада у Музеї Голодомору презентували навчальний посібник для вчителів «Голодомор 1932–1933 років — геноцид української нації», підготовленого співробітниками Інституту дослідження Голодомору.

«Посібник пройшов апробацію у навчальних закладах, отримав схвальні відгуки від вчителів, викладачів, представників громадськості – розповіла директорка Інституту дослідження Голодомору, докторка історичних наук та одна з авторок посібника Світлана Маркова. – Навчальне видання сприятиме формуванню в школярів загальнолюдських та національно-державних цінностей, громадської відповідальності, нетерпимості до порушення прав людини, активізації бажання брати участь у розбудові громадянського суспільства та правової соціальної української держави».

«Я думаю, що цей посібник стане історичною пам’яткою і для тих, хто сьогодні не визнає Голодомор геноцидом, або навіть для тих, хто заперечує Голодомор.  На жаль, є такі в Україні і за її межами», – зазначив Василь Марочко, провідний науковий співробітник Інституту дослідження Голодомору, провідний науковий співробітник Інституту історії України НАН України, доктор історичних наук, професор, керівник Центру досліджень геноциду українського народу.

«Шкільні програми не охоплюють весь спектр історії Голодомору, тому Інститут дослідження Голодомору став ініціатором включення до змісту посібника принципово нових тем, де розкривають, як ламалося традиційне українське суспільство, як знищувався менталітет, який виховувався сотнями років і як комуністичний тоталітарний режим почав знищувати українську молодь», – зазначила Інна Шугальова, провідна наукова співробітниця Інституту дослідження Голодомору, кандидатка історичних наук, доцентка.

Також Ніна Лапчинська, старша наукова співробітниця відділу історичних досліджень Голодомору-геноциду Інституту дослідження Голодомору, наголосила, що важливим є й те, що у посібнику є детальна інформація про визначення «геноциду» й подана правова оцінка цього злочину.

Про посібник.

Видання висвітлює передумови, обставини та наслідки Голодомору 1932— 1933 pp. – геноциду української нації та масових штучних голодів 1921-1923 pp. і 1946-1947 pp. у широкому історичному контексті української й всесвітньої історії. Автори подають ґрунтовний фактологічний матеріал, поєднаний з аналітичним осмисленням різних аспектів злочинів комуністичного тоталітарного режиму.

Посібник містить документи, фотографії, статистику та мапи, що доповнюють історичний наратив. Видання охоплює широкий спектр тем, які розкривають передумови, хід та наслідки злочину:

– національно-визвольна боротьба 1917-1921 років;

– масовий штучний голод 1921-1923 років;

– політика комуністичного тоталітарного режиму напередодні геноциду;

– організатори, виконавці  та механізм вчинення Голодомору;

– причини та наслідки масовий штучний голод 1946-1947 років;

– наслідки та засудження злочинів тоталітарного режиму.

За словами авторів, посібник стане у нагоді не лише вчителям історії, але й вчителям правознавства, громадянської освіти, викладачам, працівникам культурно-освітніх установ, журналістам, студентам, учням та всім, хто цікавиться історією України.