Провідні інституції складної історії об’єдналися в Українську коаліцію пам’яті

18 Травня 2021

18 травня, у Міжнародний день музеїв і День пам’яті жертв депортації кримськотатарського народу, створено Українську коаліцію пам’яті (Ukrainian Coalition of Memory).

Це відбулось за ініціативи Національного меморіального комплексу Героїв Небесної Сотні — Музею Революції Гідності спільно з провідними музеями України, громадськими і дослідницькими  ініціативами у комеморативній сфері.

«Близько 4 років українські музеї, які займаються складною тематикою, вирішували непрості питання як актуалізувати нашу історичну пам’ять, драматичні сторінки нашої історії, які за радянської доби замовчувалися, теми, які заборонялися або спотворювалися. Ми думали про те, як нам діяти. І вирішили, що сьогодні, перед загрозою нових викликів, в умовах інформаційної війни, гібридної війни, російсько-української війни, коли тема пам’яті, замовчуваної або забутої історії може стати потужною зброєю як однієї сторони, так і іншої, нам треба об’єднатися. Сьогодні ми разом анонсуємо створення Української коаліції пам’яті, яка об’єднує не лише музеї, а й громадські ініціативи, наукові, дослідницькі інституції, державні установи. Наш Музей Революції Гідності став ініціатором такого об’єднання», сказав генеральний директор Національного музею Революції Гідності Ігор Пошивайло під час підписання меморандуму про створення Коаліції.

Українська коаліція пам’яті об’єднує провідні інституції складної історії та діалогу задля висвітлення колись замовчуваних, заборонених або болісних сторінок національної пам’яті. Її діяльність спрямована також на залучення громадськості до критичного переосмислення минулого, його впливу на сьогодення, формування справедливого і гуманного майбуття.

Серед завдань Коаліції: розробка стратегії і платформи спільних дій у сфері національної пам’яті, розвиток та безпека музейних закладів та суспільних інституцій, захист національних інтересів через формування національної політики і культури пам’яті, збереження культурної спадщини, взаємопідтримка, обмін досвідом, формування та промоція місць сумління, пам’яті та складної історії.

«Хотілося б сьогодні, в День пам’яті депортації кримських татар, підтримати цей народ у боротьбі з російською окупацією, яку вони знову історично переживають. Власне музеї і працюють, щоб ці історії не повторювалися, щоб ми робили висновки. Антилюдська політика комуністичного тоталітарного режиму тривала протягом усього часу його існування. Цьогоріч ми маємо соті роковини масового штучного голоду 1921–1923 років, який був організований більшовиками на чолі з Лєніним. Російську пропаганду та її нав’язані міфи, які роками пропагували, ніби в ці роки голод був через неврожай, потрібно переосмислити. Нам потрібно об’єднатися, щоб доносити дійсно правдиву історію», — звернулася директорка Національного музею Голодомору-геноциду Олеся Стасюк. 

Перші підписанти меморандуму Української коаліції пам’яті — присутні на заході керівники Національного музею Революції Гідності, Архіву національної пам’яті, Національного музею історії України у Другій світовій війні, Національного музею Голодомору-геноциду, Центру досліджень визвольного руху, Меморіального заповідника «Биківнянські могили», Українського центру вивчення історії Голокосту, Національного музею мистецтв імені Богдана і Варвари Ханенків.

Також до Коаліції зголосились Музей «Громадянський подвиг Дніпропетровщини в подіях АТО» (Музей АТО, м. Дніпро) та Національний музей-меморіал жертв окупаційних режимів «Тюрма на Лонцького» (м. Львів).

Коаліція відкрита до нових учасників: музеї, громадські організації, інші інституції, які займаються питанням національної пам’яті та складної історії, можуть долучитись, зголосившись через онлайн-анкету.

Коаліція тісно співпрацюватиме з міжнародними партнерами, зокрема Міжнародною радою музеїв (ІКОМ), Платформою європейської пам’яті та сумління, Міжнародною коаліцією місць сумління та пам’яті (США).

Про це повідомляє пресслужба Національного музею Революції Гідності. Дізнатися більше можна на сайті Музею Майдану.