«Століття мучеників»: Музей взяв участь у підготовці міжнародної виставки

27 Травня 2021

Музей взяв участь у підготовці онлайн-виставки «Століття мучеників», яку створила Платформа європейської пам’яті та сумління. Проєкт розповідає про християн, що стали жертвами тоталітарних режимів ХХ століття. З-поміж багатьох українців, закатованих більшовиками за їхні релігійні переконання, до виставки увійшла постать Василя Липківського.

Василь Липківський — символ українського національного відродження та боротьби українців за самостійну, не залежну від російської церкву. 1919 року митрополит Липківський відслужив першу в історії літургію українською мовою. Утворена у травні 1920-го УАПЦ стала загрозою для більшовицького режиму. Вже в 1927 році Всеукраїнський церковний собор, заляканий більшовиками, звільнив Липківського від керівництва церквою. Липківського помістили під домашній арешт і тримали під наглядом 10 років — до кінця життя. Митрополит голодував і жив у злиднях і повній ізоляції — він не мав права залишати Київ, проповідувати проповіді, відвідувати парафії, спілкуватися з віруючими. 27 листопада 1937 року, згідно з вироком НКВС, Василя Липківського було розстріляно. Його канонізували в незалежній Україні.

Також у виставці представлена постать українця Омеляна Ковча.

Про постать Василя Липківського наш музей розповідав у виставці «Церква на захисті християнського і національного».