У музеї відбувся воркшоп про «вікі-війни» на історичну тематику

12 Травня 2019

12 травня в Залі Пам’яті Меморіалу жертв Голодомору адміністратор української Вікіпедії Антон Процюк провів воркшоп «Вікіпедія як інструмент у війнах за історичну пам’ять».

Практично всі користуються Вікіпедією, але не всі знають, як вона створюється. Оскільки редагувати статті може кожен бажаючий, іноді починаються справжні «вікі-війни» щодо спірних питань. Але інформаційні війни у Вікіпедії не просто механічна війна редагувань, а складна система довгих дискусій, конфліктів і посередництв. Наприклад, обговорення близькосхідного конфлікту  в російській Вікіпедії займає 106 сторінок А4.

Учасники воркшопу порівняли статті з різних мовних розділів Вікіпедії та змогли побачити разючі відмінності у трактуванні історичних подій, які мають суспільний резонанс.

Так стаття про Голодомор 1932-1933 років в російськомовній Вікіпедії  підтримує державну політику Росії щодо заперечення Голодомору як акту геноциду проти українців. Термін «Голодомор-геноцид» не вживається взагалі, натомість стаття названа «Голод на Украине (1932 – 1933)».

На жаль, на сьогодні в Україні кількість звертань до російського та українського мовних розділів Вікіпедії майже однакова, відповідно російський погляд на події української історії впливає на світогляд українців.

Водночас, замало статей про історичні події в Україні іншими мовами.       

Антон Процюк закликав україномовний сегмент користувачів інтернету брати активнішу участь у створенні нових та редагуванні вже існуючих статей, не лише українською, але також іншими мовами світу. Це дозволить розширити проукраїнський контент Вікіпедії та завадити поширенню інформації антиукраїнського спрямування.

Нагадаємо, 17 квітня 2019 року у Залі пам’яті Меморіалу жертв Голодомору відбулася лекція «Візуальні образи» у спогадах очевидців Голодомору  1932-1933 рр.