18 Травня 2019

18 травня в Національному музеї «Меморіал жертв Голодомору» пройшов воркшоп «Подорож часом: дитинство». Етнологиня Ірина Батирєва разом з восьмикласниками дивилася та аналізувала радянські, українські, російські дитячі мультфільми та мультфільми сатиричного й прогандистського характеру для дорослих.   Подорож у дитинство розпочали анімаційним фільмом «Великі неприємності» (1961) (Большие неприятности), що змальовує реалії  радянського повсякденного життя кінця 1960-1980-х рр. Восьмикласники аналізували основні маркери побуту  своїх родичів, батьків, дитинство яких припало саме на той період.

Учасники воркшопу також працювали з іншою радянською анімаційною продукцією для дітей. Діти дуже влучно характеризували, знаходили порівняння й протиставлення в образах героїв мультфільмів «Простоквашино», «Ну постривай», «Раз горох, два горох», «Бобик в гостях у Барбоса» та інших. Працювали з тематичними агітаційними мультфільмами про користь навчання, спорту.   У аналізі радянських мультиків діти вчилися знаходити й бачити небезпечні пропагандистські маркери. Як виявилося, пропагандистська загроза є у сучасних російських мультфільмах таких як «Три богатирі»,  де дискредитується імідж України та її власна історія! Через російські мультики нове покоління українців залучають до спільного культурного простору з Росією (той самий «русский мир») та формують лояльність до Російської Федерації. Не такі вже й невинні та безпечні «Смішарики», «Маша і ведмідь», «Машині казки». Учні, переглянувши анімацію «Каша із сокири» із серії «Машині казки», порівняли її сюжет, мораль та окремі візуальні засоби з народною однойменною казкою, і дійшли висновку, що перемішування казок та спотворення народних моральних норм небезпечне для маленького глядача.

Але найнебезпечніші  мультфільми-фейки, як анімація О.Балашова «Одного разу наше життя змінилося». Вона є абсолютним фейком і російською пропагандою, що росіянам з дитинства закладають вороже ставлення до українців та нашої держави. А 117-мільйонну аудиторію федерального каналу «Росія-1» змалечку привчають до думки про війну…

Чим протистояти нам? Як відвоювати казкове минуле? Як відновити історичну правду? Альтернатива, яку пропонує Україна –  вітчизняна анімація, яка дуже активно зараз розвивається. Діти самі запропонували вітчизняні мультфільми, які є популярними. Обговорили й проаналізували переваги анімації, знятої студією «Анімаград» за підтримки Держкіно України: «Микита Кожум’яка», «Викрадена принцеса», «Ескімоска», «Мавка. Лісова пісня», «Мама поспішає додому».

«Дивіться українське, дивіться українською  – охороняйте державу!» – прозвучало як побажання та головний меседж воркшопу.