Виставки Музею Голодомору за кордоном

1 Грудня 2022

Вшановуючи 90-ті роковини Голодомору-геноциду та пам’ять його жертв, у різних країнах світу відбулися пам’ятні та просвітницькі заходи, приурочені трагедії українського народу, вчиненої сталінським режимом. Сьогодні, коли на території нашої держави триває нова кровопролитна війна, Україна перебуває в особливому фокусі світової спільноти. Ще більше зацікавлення сьогодні в світі викликає українська історія, яка дає відповіді на чимало запитань сьогодення, пояснює тяглість подій Голодомору та сучасної російсько-української війни. Музей Голодомору впродовж 2022-го та попередніх років підготував низку виставкових проєктів, які розповідають про наше трагічне минуле та проводять паралелі в сучасність. Ці виставки експонувалися в різних країнах світу.

Так, виставка «Незасуджений геноцид українців повторюється» відкрилася в парламенті Румунії, Дубліні (Ірландія), Вільнюсі (Литва), Люксембурзі (Люксембург), Анкарі (Туреччина), Х’юстоні (США),  Тирані (Албанія). Виставка висвітлює причини та наслідки злочину радянського режиму – Голодомор-геноцид Українського народу 1932-1933 років, репресій української інтелігенції та намагання винищення  української культури. 90 років тому Україна пережила одну з найтрагічніших сторінок у своїй історії — Голодомор. Тоді росія намагалась знищити саме українство, наш спосіб життя і сенс існування цілого народу. Однак злочинний режим не був покараний, що перетворило його на ґрунт для нової хвилі російського геноциду проти українців у 2022 році.

У Варшаві (Польща) на території палацо-паркового комплексу «Королівські Лазєньки» (Łazienki Królewskie) упродовж листопада працювала виставка «Голодомор і повторний геноцид». Експозиція про історію Голодомору 1932–1933 років та геноцидну політику москви в сучасній війні проти України стала результатом співпраці Музею Голодомору та польських партнерів: Музею історії Польщі, Музею «Королівські Лазєньки» та Польського інституту в Києві.

Ще одна виставка нашого Музею «Голодомор: нищення ідентичності» була відкрита в Вільнюсі (Литва). Виставку було створено в 2020 році. У її фокусі – знищення комуністичним режимом українських хліборобів як носіїв традицій, звичаїв, мови і культури. Адже метою Голодомороу було нек просто вбивство певної кількості українців, а стирання української ідентичності в масштабах цілої нації.

Виставка Музею Голодомору «Нас вбивали, бо ми — українці» відбулася в Нью-Йорку (США) та в місії України в ЄС у Брюсселі. Мета цієї документально-публіцистичної виставки — показати Голодомор як процес, а не явище; показати історію Голодомору як історію геноциду української нації крізь призму Конвенції запобігання злочину геноциду та покарання за нього.В основі виставки – архівні матеріали, спогади людей, які пережили Голодомор, праці провідних дослідників теми та правників.

У Сеулі (Південна Корея) відкрилася виставка «Мереживо пам’яті», створена мисткинею Дарією Альошкіною за участі Музею Голодомору в 2019 році.  У центрі виставки – величезні за розміром витинанки, які розповідають про життя та культуру українців до Голодомору, і як противага їм –  окремі сюжети історії геноциду, створені на основі спогадів свідків Голодомору.

Також Посольство України в Естонії та Конгрес українців Естонії в приміщенні Талліннської центральної бібліотеки презентували книгу перекладів статті Рафаеля Лемкіна «Радянський геноцид в Україні», в якій зібрані переклади 33 мовами світу. Книгу видавно Музеєм у 1921 році.

Сьогодні мета загарбницької геноцидної війни росії не відрізняється від мети геноциду 1932-1933 років  – знищення української нації та її державності. І нинішній терор рф став можливим, тому що москва не визнала свої злочини після розпаду СРСР. Непокаране зло повертається. Світ має про це знати!