У Запорізькій області встановлять пам’ятник депортованим селянам

4 Березня 2019

До 85-х роковин Голодомору 1932-1933 років у Тернуватській селищній раді за участі заступника директора Департаменту інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю облдержадміністрації Олександра Зубченка, представників Новомиколаївської та Гуляйпільської райдержадміністрацій відбулася нарада, присвячена увічненню пам’яті жертв сталінських репресій 1930-х років, повідомляє прес-служба Запорізької ОДА.

«На станцію силоміць звезли сотні жителів сіл Староукраїнка, Скотувате, Криничне та Цвіткове. Серед них – учасники Української революції 1917-1921 років, селянського повстанського руху,  розкуркулені селяни та їхні родини, включно із немовлятами та стариками.  Виселення до Сибіру було помстою комуністичної влади за спротив колективізації, небажання українців йти у колгоспне рабство», – розповів про події які відбувалися на станції «Гайчур» краєзнавець Іван Кушніренко.

«Людей били та вантажили у товарні вагони, багато хто помер у дорозі через голод, антисанітарію та нестачу води.  Ешелоном лунали стогін та крики. Кінцевим пунктом страшного шляху було м. Богословськ (нині – Карпінськ) у Свердловській області Російської Федерації. Після двох тижнів перебування у концтаборі, який обладнали на центральній площі міста, частину «спецпоселенців» відправили до сел. Галка у глухій тайзі, а інших – зігнали на хутір Тимофіївський або до шахт. Більшість депортованих загинули від каторжної праці та нелюдських умов життя», – продовжив краєзнавець

Головним джерелом знань про ці події став нарис Павла Павловича Міщенка, який народився уже в Карпінському районі Свердловської області у сім’ї депортованих «куркулів». Автор зібрав спогади українців які потрапи  депортованих  народженого у Сибірі, який зібрав спогади українців депортованих до Сибіру.

Ініціативу обласної влади про вшанування жертв більшовицького терору підтримали селищний голова Олександр Бабанін та начальник станції Олександр Середа. Біля вокзалу планують встановити пам’ятний знак, провести благоустрій території та висадити вишневий сад у пам’ять про загиблих.