«Голодомор: мозаїка історії. Невідомі сторінки» за підтримки Українського культурного фонду

30 Травня 2022

«Голодомор: мозаїка історії. Невідомі сторінки» це проєкт з пошуку й запису свідків, які пережили Голодомор 1932-1933 років.  

3 листопада 2021 року Музей Голодомору презентував результати масштабної експедиції Україною, що охопила 11 областей України. 

За 30 днів команда Музею проїхала майже 10 000 кілометрів, відвідала 92 населених пунктів, де записала 120 історій з очевидцями Голодомору. Музейники побували і в містах-мільйонниках, і в районних центрах, і в маленьких селах, де зараз залишилося кілька жителів, у Донецькій, Луганській, Дніпропетровській, Запорізькій, Херсонській, Кіровоградській, Миколаївській, Полтавській, Харківській, Вінницькій та Хмельницькій областях. Команда віднайшла нову інформацію про 51 місце масового поховання жертв Голодомору, а також поспілкувалася з десятками місцевих краєзнавців.


Запис свідка Голодомору Мрачковської Ольги Павлівни (с. Божиківці Хмельницької області)

«Часто матеріали усної історії, зібрані в експедиціях, можуть розповісти більше, ніж архівні документи. Наприклад, працівникам Музею вдалося записати свідчення про Голодомор від людей, що проживали на етнічних українських територіях у складі Росії  на Курщині і Воронежчині. В умовах відсутності доступу до російських архівів, ці свідчення є важливим підтвердженням того, що Голодомор-геноцид був спрямований не тільки проти українців в Україні, а й проти українців, які мешкали на інших територіях», – зазначила генеральна директорка Національного музею Голодомору-геноциду Олеся Стасюк.



Відеоісторії свідків можна переглянути за посиланням: https://cutt.ly/4EN3XGP